Dlaczego zęby żółkną?

fluorozaBiałe zęby wyglądają przepięknie rozciągnięte w uśmiechu, niemniej nie każdy może się nimi pochwalić. Czasem to natura daje nam zęby w odcieniach złamanej bieli – nie są one śnieżnobiałe, a niekiedy przybierają kolor blado-żółty. Zęby mogą też żółknąć wraz z upływem czasu. Co wpływa na to niekorzystne dla nas zjawisko i jak mu przeciwdziałać?

Czynniki powodujące żółknięcie zębów

Olbrzymi wpływ na wygląd naszych zębów ma prowadzona przez nas dieta. Niektóre produkty powodują zabarwianie się zębów na określony kolor. Na przykład spożywanie mocnej kawy czy herbaty, czy jedzenie buraków powoduje, że zęby tracą swój śnieżnobiały kolor. Dodatkowo, soki owocowe, zwłaszcza cytrusowe i jabłkowe powodować mogą tzw. kwasową erozję szkliwa. Szkliwo, czyli wierzchnia warstwa zęba niszczenie i jest podatne na osadzanie się kamienia – stąd też pochodzą mało estetyczne żółte osady na zębach i ciemnienie ich koloru.

Nieprawidłowo zbilansowana dieta, w której brakuje wapnia i witamin, od razu powoduje, że kondycja zębów jest coraz gorsza. Jedzenie fast foodów i innych, mocno przetworzonych produktów każdego dnia musi odbić się na kolorze uzębienia, które szybko zaczyna żółknąć.

Proces żółknięcia zębów związany jest z wiekiem, co jest rzeczą całkowicie naturalną. Stopień zażółcenia zależy m.in. od tego, czy dana osoba była nałogowym palaczem albo wielbicielem kawy i wina. Także przyjmowanie przez lata niektórych leków, w tym antybiotyków, niszczy zęby i zmienia ich kolor.

Stąd wynika, że zęby żółkną, jeśli na co dzień pijemy kawę, zwłaszcza naturalnie parzoną, albo nie potrafimy sobie odmówić lampki wina do obiadu lub przy wizycie towarzyskiej. Takie używki, podobnie jak palenie nałogowe papierosów w znacznym stopniu przyczyniają się do zmiany koloru zębów, nawet na żółty i brązowy.

Potrzeba higieny

Wiemy już, dlaczego zęby żółkną i co się do tego przyczynia. Na niektóre kwestie nie mamy większego wpływu, np. na zażółcenie zębów w wyniku przyjmowania leków. Można jednak niwelować takie zjawiska restrykcyjnie dbając o higienę jamy ustnej. Myjąc codziennie uzębienie, np. z zastosowaniem pasty Ajona, możemy uniknąć osadzania się kamienia nazębnego i żółknięcia zębów.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*