Duże przestrzenie międzyzębowe u dziecka – czy trzeba je leczyć?

zęby mleczneDziecięce ząbki mleczne są źródłem radości u rodziców, kiedy tylko zaczynają się pojawiać w jamie ustnej ich pociechy. Z czasem jednak mogą wywoływać niepokój, zwłaszcza, jeśli są krzywe, objęte próchnicą, albo też uzębienie przypomina zęby rekina, czyli przestrzenie pomiędzy poszczególnymi zębami są bardzo duże. Wielu rodziców martwi się, że i stałe zęby będą wyglądały w taki sam sposób jak uzębienie mleczne. Jak to wygląda w praktyce? Czy zbyt duże przestrzenie międzyzębowe u dziecka, w przypadku zębów mlecznych, wymagają leczenia ortodontycznego?

Konsultacja z lekarzem

Jeśli rodzic zauważy, że zęby dziecka są odseparowane od siebie, jest to powód, dla którego należy udać się na wizytę do stomatologa. Zęby ustawione pod właściwym kątem w jamie ustnej dziecka nie wymagają wszczęcia leczenia ortodontycznego. Niemniej, ortodonta powinien wypowiedzieć się na ten temat. Bardzo rzadko u małych dzieci stosowane są stałe aparaty ortodontyczne, zwłaszcza, że zęby mleczne nie są do nich dostosowane. Ortodonci z rozpoczęciem takiego leczenia czekają do chwili, gdy dziecko „zgubi” zęby mleczne i zaczną mu rosnąć zęby stałe. Jeśli i one są odseparowane od siebie, a przestrzenie międzyzębowe nadal są duże, wówczas może istnieć potrzeba rozpoczęcia właściwego leczenia. Im wcześniej problem zostanie zauważony, tym krótsze leczenie czeka dziecko.

U małych dzieci możliwe jest zastosowanie różnych aparatów czasowych, wkładanych do buzi na kilka godzin dziennie. Dla najmłodszych przeznaczone są aparaty w kształcie smoczków, które np. zapobiegają krzywieniu się zębów czy odchylaniu ich w stronę ust. Takie aparaty jednak nie spowodują, że przestrzenie międzyzębowe się zmniejszą.

Zęby mleczne a zęby stałe

Nie można powiedzieć, że stan zębów mlecznych w żadnym stopniu nie wpływa na stan zębów stałych. Musimy w najwyższej mierze dbać o to, aby zęby mleczne posłużyły dziecku przez wiele lat, w niezmienionym stanie. Dlatego trzeba wyrobić u swojego dziecka nawyk czyszczenia zębów co najmniej dwa razy dziennie, a zwłaszcza po zjedzeniu słodyczy. Dzięki temu zęby nie zostaną zaatakowane próchnicą. Polecana u dzieci będzie pasta Ajona, która szybko i skutecznie usuwa wszystkie bakterie bytujące w jamie ustnej, które mogą powodować choroby.

Krzywienie się zębów mlecznych wpływa na stan zębów stałych, ale już niekoniecznie przestrzenie międzyzębowe. Kiedy dziecko będzie już miało komplet zębów stałych, może się okazać, że zęby „szóstki” i „siódemki” skutecznie przesuną pozostałe zęby i zbliżą do siebie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*