Dziecko z ADHD z wizytą u dentysty

ADHD u dziecka to spore wyzwanie nie tylko dla rodziców, ale też m.in. dla lekarzy. Czy wizyta w gabinecie stomatologicznym musi oznaczać dla wszystkich stres? Otóż niekoniecznie – ważne jest nie tylko odpowiednie podejście do małego pacjenta z ADHD, ale też zastosowanie właściwych technik leczenia.

ADHD to zespół neurorozwojowych zaburzeń psychicznych. Dotknięte nim dzieci wykazują się m.in. nadmierną pobudliwością, problemami z koncentracją i kontrolowaniem swych zachowań, brakiem wytrwałości w realizacji zadań wymagających zaangażowania poznawczego etc. Rodzice zabierający pociechę z ADHD do dentysty żywią wiele związanych z tym obaw – boją się, że dziecko nie usiedzi spokojnie choćby paru minut i nie będzie współpracować z lekarzem. Oczywiście powinni uprzedzić stomatologa, że dziecko ma ADHD – to pozwoli specjaliście dobrze się przygotować na przyjęcie takiego pacjenta.

Nowoczesne techniki a leczenie stomatologiczne dzieci z ADHD

Postawa rodziców ma niebagatelne znaczenie w kontekście zachowania dziecka w gabinecie stomatologicznym. Specjaliści podkreślają, aby w żadnym wypadku nie nastawiać dziecka negatywnie do leczenia oraz nie stosować wyrażeń typu „to nie będzie bolało”, bo nasuwają one automatycznie niefortunne skojarzenia. Niemniej z dziećmi z ADHD sprawa przedstawia się nieco inaczej, ponieważ mają one trudności z przyswajaniem informacji i skupieniem uwagi na jednej rzeczy przez dłuższy czas. Z pomocą przychodzą tu nowoczesne techniki stomatologiczne pozwalające przeprowadzać niezbędne zabiegi sprawnie i bezboleśnie:

  • sedacja podtlenkiem azotu – czyli podanie gazu rozweselającego, dzięki któremu mały pacjent odpręża się i uspokaja oraz przechodzi w stan przyjemnego oszołomienia,
  • znieczulenie komputerowe zęba za pomocą urządzenia The Wand – świetnie zdaje egzamin przy wielu zabiegach wymagających opracowania tkanki zęba takich jak np. uzupełnienie ubytków, skaling zębów czy leczenie kanałowe, chirurgiczne bądź protetyczne etc.,
  • leczenie zębów u dzieci pod narkozą – wszelakie zabiegi wykonywane są w znieczuleniu ogólnym aplikowanym przez anestezjologa.

Wybór techniki stomatologicznej – od czego zależy?

O wyborze techniki decyduje lekarz – każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie. Sporo zależy od tego, czy dziecko z ADHD współpracuje ze stomatologiem, a jeśli tak, to w jakim stopniu. Ponadto trzeba uwzględnić pewne przeciwwskazania do zastosowania różnych metod. Sedacja podtlenkiem azotu nie jest zalecana m.in. przy przeziębieniu, przeroście migdałków gardłowych i przy niedrożnościach górnych dróg oddechowych. Również i przy znieczuleniu ogólnym czynnikiem dyskwalifikującym są choroby układu oddechowego, a oprócz tego np. przyjmowanie niektórych leków.

Nowoczesna stomatologia a dziecko z ADHD

Największą zaletą nowoczesnych technik stomatologicznych jest redukcja stresu i strachu, które w przyszłości mogą przerodzić się w dentofobię. Dziecko nie odczuwa bólu, a jeśli okazuje się trudnym pacjentem, nie oznacza to rezygnacji z systematycznych wizyt u dentysty.