Ekstrakcja zęba – na czym polega i co trzeba wiedzieć?

Znienawidzonym przez większość pacjentów zabiegiem wykonywanym w gabinetach dentystycznych jest wyrywanie zęba. W dzisiejszych czasach jest to ostateczność, podyktowana zwykle wyczerpaniem innych możliwości leczenia. Na czym polega ekstrakcja zęba, czyli jego wyrwanie, i co powinien na ten temat wiedzieć pacjent?

Kiedy zalecana jest ekstrakcja zębów?

Podjęcie decyzji o ekstrakcji zęba powinno być poprzedzone wykonaniem odpowiednich badań oraz leczeniem zachowawczym. Jeśli jednak stomatolog w żaden sposób nie może uratować zęba pacjenta albo obecność zęba koliduje z zaplanowanym leczeniem protetycznym lub ortodontycznym, podejmuje się jego ekstrakcji. Złotą regułą stosowaną w dobrych klinikach stomatologicznych jest, aby nie wyrywać zębów profilaktycznie. Ekstrakcja zębów w klinice Supradent również dokonywana jest tylko wtedy, gdy wyczerpią się inne metody leczenia lub nie ma możliwości ich zastosowania u danego pacjenta.

Jak wygląda ekstrakcja?

Ekstrakcja zęba jest zabiegiem zaliczanym do dziedziny chirurgii stomatologicznej, który polega na usunięciu (wyrwaniu) zęba z zębodołu przy użyciu odpowiednich narzędzi, m.in. kleszczy. To zabieg nieodwracalny w przypadku wyrywania zębów stałych. W ich miejsce nie wyrosną nowe. Natomiast jeśli ekstrakcja przeprowadzana jest u dzieci, to po wyrwaniu mleczaka w miejscu po nim wyrośnie nowy, stały ząb.

Po wyrwaniu zęba stałego można uzupełnić powstały ubytek w uzębieniu przez zastosowanie implantu lub innego uzupełnienia protetycznego.

Ekstrakcja zębów jest zabiegiem planowanym, który powinien być poprzedzony wykonaniem wywiadu lekarskiego oraz zdjęcia radiologicznego, które pomoże ocenić ogólny stan uzębienia i zaplanować leczenie. Wyrwanie zęba zwykle trwa kilka minut i przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym. W nielicznych przypadkach można wykorzystać znieczulenie ogólne – narkozę, jeśli ząb jest problematycznie ułożony. Przy wyrywaniu najpierw stomatolog za pomocą odpowiednich narzędzi obluzowuje ząb w dziąśle, a następnie jednym, płynnym ruchem usuwa go z zębodołu. Jeśli otwór powstały po ekstrakcji jest duży, stomatolog może go zamknąć i założyć szwy.

Kiedy należy przeprowadzić ekstrakcję zęba?

Wskazaniem do ekstrakcji zęba jest zaawansowana próchnica, która nie da się wyleczyć i grozi infekcją pozostałych zębów lub innymi, groźnymi powikłaniami. O wyrwaniu zęba stomatolog może zdecydować, jeśli:

  • zęby położone są poza łukiem i nie pozwalają przeprowadzić odpowiedniego leczenia ortodontycznego,
  • występuje zapalenie miazgi zębowej,
  • występuje martwica miazgi w zębach wielokorzeniowych i nie ma możliwości wykonania leczenia endodontycznego (kanałowego),
  • pacjent cierpi z powodu nawracających ropni przyzębnych,
  • istnieją zęby zatrzymane,
  • wystąpiło podłużne lub skośne złamanie korzenia zęba,
  • jeśli z powodu występujących chorób psychicznych u pacjenta nie można przeprowadzić zadowalającego leczenia,
  • wystąpiło złamanie zęba wielokorzeniowego lub złamanie korony niepozwalające na odbudowę protetyczną.

Po zabiegu ekstrakcji

Pacjenci, którzy poddani zostali ekstrakcji zęba, powinni restrykcyjnie przestrzegać zaleceń lekarza. Po ustąpieniu znieczulenia mogą odczuwać ból, na który zalecane są leki przeciwbólowe. Niewskazane będzie picie alkoholu po wyrwaniu zęba, ponieważ pobudzi to przepływ krwi w dziąsłach i może doprowadzić do niekontrolowanego krwawienia. Regeneracja tkanek po zabiegu ekstrakcji trwa zwykle kilka dni.