Epidemia próchnicy wśród polskich dzieci trwa w najlepsze

Od wielu lat sygnalizowane są poważne problemy w polskiej stomatologii. Brakuje przede wszystkim profilaktyki stomatologicznej dla najmłodszych, a rodzice często bagatelizują podstawy higieny jamy ustnej i nie myją swoim pociechom zębów mlecznych, uważając, że są one kompletnie nieistotne. Tymczasem kondycja zębów mlecznych wpływa bezpośrednio na to, jak zdrowe będą zęby stałe i czy długo posłużą osobie dorosłej.

73 proc. dzieci ma próchnicę

Na podstawie danych zebranych przez Fundację Wiewiórki Julii, przeprowadzającej od czterech lat przeglądy dentystyczne wśród najmłodszych pacjentów w całej Polsce, szacuje się, że ponad 73 proc. dzieci do 18. roku życia ma zęby zaatakowane próchnicą.

Nieco mniej pesymistyczne są statystyki zgromadzone przez resort zdrowia. Na podstawie programu „Monitorowanie stanu zdrowia jamy ustnej populacji polskiej w latach 2016-2020” można wnioskować, że co drugie dziecko w wieku trzech lat ma zęby z ubytkami próchnicowymi. Najgorsze jest to, że nie są to pojedyncze przypadki i pojedyncze zęby – u trzylatków stwierdza się średnio trzy zęby z próchnicą. Wśród dzieci w wieku przedszkolnym tylko co piąte nie ma próchnicy, a u pozostałych nawet średnio pięć zębów ma ubytki.

Problemem jest brak elementarnej higieny jamy ustnej u dzieci, nieprawidłowe i zbyt rzadkie mycie zębów i odwlekanie pierwszej oraz każdej kolejnej wizyty u stomatologa. Ponad 60 proc. rodziców dzieci w wieku trzech lat nigdy nie było z nimi w gabinecie dentystycznym.

Jak rozwiązać problem?

Przede wszystkim należy wykorzystać działania profilaktyczne w stosunku do najmłodszych pacjentów. Od urodzenia rodzice powinni dbać o ich zęby – początkowo szczotkując je silikonową, miękką szczoteczką, a następnie ucząc swoje dziecko samodzielnej higieny jamy ustnej. Dzieci z powodzeniem mogą wykorzystywać do szczotkowania zębów pastę Ajona, która nie zawiera fluoru, dlatego nie ma niebezpieczeństwa, że mógłby on być obecny w ich organizmie w zbyt dużym, groźnym dla zdrowia stężeniu.

Ważne jest, aby już z 3-latkiem przyjść na wizytę kontrolną do gabinetu stomatologicznego. Stomatolog poinstruuje rodziców, jak mają myć zęby dziecka i sprawdzi, czy jego uzębienie nie wymaga żadnej interwencji. Później należy zgłaszać się na wizyty kontrolne regularnie, aby w porę zapobiegać pojawiającym się problemom.
Zdrowe mleczne zęby będą podstawą do dobrej kondycji zębów stałych, a to bardzo ważne dla każdego człowieka.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*