Etapy chorób zapalnych przyzębia

zębyDziąsła, w których osadzone są nasze zęby wymagają tak samo wiele uwagi, jak one same, aby nasz uśmiech był piękny i biały, a codzienne jedzenie rzeczywiście było źródłem wyłącznie przyjemności. Myjąc zęby pamiętajmy o tym, że na dziąsłach także mogą osadzać się bakterie chorobotwórcze, podobnie jak na języku czy policzkach. Pasta Ajona usunie je wszystkie, jeśli będziemy dbać o odpowiednie, dokładne szczotkowanie całej jamy ustnej. Jeśli nie, może dojść do zapalenia dziąseł, które rozwijać może się bardzo szybko.

Zapalenie dziąseł

Choroba zapalna przyzębia to nic innego, jak stan zapalny dziąseł, który nieleczony lub nieprawidłowo leczony, może rozszerzyć się na kości otaczające zęby i stanowiące dla nich podporę. Zapalenie dziąseł spowodowane jest działalnością chorobotwórczych bakterii znajdujących się w płytce nazębnej. Dlatego konieczne jest jej usuwanie na bieżąco, ponieważ w przeciwnym wypadku zacznie się ona nawarstwiać, a zawarte w niej bakterie zaczną niszczyć dziąsła, zęby i kości. Może to spowodować e efekcie ruchomość i przesuwanie zębów, a nawet ich utratę.

Etapy choroby

Jeśli u pacjenta występuje choroba zapalna przyzębia, w pierwszej kolejności rozwija się zapalenie dziąseł. Spowodowane jest to brakiem lub niedostatecznym usuwaniem płytki nazębnej przy codziennym szczotkowaniu i czyszczeniu przestrzeni między zębowych przy użyciu nici dentystycznej. Bakterie zawarte w płytce wydzielają toksyny , które podrażniają tkankę dziąsła, w efekcie powodując zapalenie dziąseł. Objawia się ona zaczerwienieniem i lekkim krwawieniem.

Drugim etapem jest umiarkowane zapalenie przyzębia, w którym chodzi do nieodwracalnego uszkodzenia kości wyrostka zębodołowego i włókien ozębnej, które odpowiadają za utrzymywanie zęba w zębodole. Pod linią dziąseł tworzy się kieszonka, która gromadzi płytkę nazębną i resztki jedzenia. W tej fazie choroby zapalnej konieczne jest leczenie stomatologiczne i restrykcyjne stosowanie się do zasad domowej higieny jamy ustnej. W przeciwnym wypadku nie będzie można uniknąć dalszych uszkodzeń.

Ostatnim etapem choroby jest zaawansowane zapalenie przyzębia, gdzie więzadła ozębnej i kość wyrostka zębodołowego ulega zniszczeniu, co powoduje ruchomość i przesuwanie się zębów. Ma to wpływ na zgryz pacjenta i może prowadzić do wypadania zębów lub wywołać potrzebę ich usunięcia przez dentystę.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*