Fizjoterapia stosowana także w stomatologii

massage-1015568_640Fizjoterapia kojarzona jest na ogół ze schorzeniami kręgosłupa, z rehabilitacją poszczególnych kończyn, a nie ze stomatologią. Co ciekawe jednak, fizjoterapeuci coraz częściej podejmują się terapii u osób z objawami dysfunkcji w obrębie układu stomatognatycznego. Na czym to polega?

Skierowanie do fizjoterapeuty od stomatologa

Podczas kontrolnych wizyt w gabinecie stomatologicznym, a także w trakcie dłuższego leczenia, doświadczony stomatolog może zauważyć pewne problemy z układem stomatognatycznym pacjenta, wymagającym konsultacji z fizjoterapeutą.
Powodem skierowania na taką terapię mogą być problemy z gryzieniem, charakterystyczne trzaskanie w stawach skroniowo-żuchwowych, które pojawiają się podczas ziewania, czy występowanie bólu w obrębie szczęki, żuchwy, a nawet głowy i szyi. Najlepiej, aby fizjoterapia była w takim przypadku przeprowadzana równolegle względem leczenia dentystycznego, co przyniesie pacjentom największe, potencjalne korzyści. Pacjent musi też zadbać o zachowanie swoich zębów w doskonałym zdrowiu, co wymusza czyszczenie uzębienia co najmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem z zastosowaniem dobrej pasty, takiej jak Ajona.

Fizjoterapia jest nieinwazyjną metodą terapii fizycznej, która sprzyja poprawie funkcjonalności układu stomatognatycznego i aktywuje procesy naprawcze realizowane w tkankach.

Metody fizjoterapii

Fizjoterapeuta po przebadaniu pacjenta skierowanego do niego przez stomatologa, może zalecić skorzystanie z różnych terapii fizykalnych, między innymi z coraz bardziej popularnej laseroterapii. Pozwala ona na likwidację stanów zapalnych w uzębieniu i na błonie śluzowej jamy ustnej, w przyzębiu czy na języku. Laser ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Dobre efekty daje zastosowanie terapii manualnej, polegającej na ręcznym badaniu i leczeniu przez fizjoterapeutę napięć i naprężeń mięśniowych. Może on skorzystać ponadto z gimnastyki czynnej mięśni twarzy – kinezyterapii, elektroterapii prądem o niskiej lub średniej częstotliwości lub z krioterapii, która zmniejsza ból i obrzęki dzięki zastosowaniu zimna.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*