Guzki na dziąsłach – co to może być?

dentystaW trakcie codziennej higieny jamy ustnej można zauważyć zmiany w obrębie dziąseł i zębów. Próchnica nie jest jedynym schorzeniem, które identyfikowane jest w ustach. Bakterie rozwijające się w jamie ustnej mogą powodować wiele innych chorób, dlatego warto na co dzień stosować dobrą pastę, która szybko likwiduje mikroustroje mogące powodować schorzenia. Taką pastą jest Ajona. Czy bakterie są przyczyną powstawania guzków na dziąsłach? Skąd one mogą wynikać?

Co to jest?

Guzki zlokalizowane na dziąsłach mogą być łagodnymi zmianami nowotworowymi skóry lub błon śluzowych, które wywołane są nie przez bakterie, ale działalność wirusa brodawczaka ludzkiego HPV. Zmiany te występują w każdym wieku u pacjentów, choć najczęściej w okolicach 50-tego roku życia.

Powodem ich powstawania jest zakażenie pacjenta wirusem brodawczaka ludzkiego, nazywanego w skrócie wirusem HPV. Do zakażenia może dojść między innymi przy stosunku płciowym. Kiedy w organizmie pojawi się wirus, może on powodować transformację nowotworową, także w obrębie dziąseł. Guzki powstające na ich powierzchni przypominają brodawki. Najczęściej mają różowo-białą barwę i twardą strukturę. Diagnostyka brodawczaków jest względnie prosta, ponieważ guzki posiadają palczaste wypustki i mają mniej niż 5 mm średnicy. Z reguły występują pojedynczo i są dobrze odgraniczone od siebie.

Guzki powstają nie tylko na dziąsłach, ale również na podniebieniu miękkim, języku i na migdałkach. Rosną powoli – nawet przez 4 lata.

Zmiany guzkowe w jamie ustnej wywołane przez wirusy mogą mieć postać brodawek zwykłych, kłykciny kolczastych czy ogniskowych przerostów nabłonka, które towarzyszą chorobie Hecka.

Diagnostyka i leczenie

Przy podejrzeniu brodawek w jamie ustnej należy wykonać diagnostykę w postaci histopatologicznego badania. Wycina się zmianę w całości, a następnie poddaje analizie. Może to być brodawkujący rak podstawnokomórkowy, gruźlica brodawkująca, włókniak lub mięczak zakaźny.

Leczenie polega na wycięciu chirurgicznym, a nawroty choroby zdarzają się rzadko. Jeśli przerosty nabłonka to objaw choroby Hecka, nie wymaga ona leczenia.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*