Historia szczoteczki do zębów

0009466344V-849x565Mycie zębów jest dla większości z nas czymś zupełnie naturalnym i prozaicznym. Według dentystów, powinniśmy czyścić zęby co najmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem, przy użyciu szczoteczki odpowiedniej miękkości gęstości włosa. Najlepiej, aby myć zęby po każdym większym posiłku, choć rzecz jasna nie zawsze będzie to możliwe. Pomimo, że czyszczenie zębów jest zwyczajem, nad którym się właściwie nie zastanawiamy, warto wspomnieć co nieco o historii szczoteczki do zębów, bez której niemożliwe byłoby odpowiednie zadbanie o nasze uzębienie i ogólnie o higienę jamy ustnej.

Kiedy powstała szczoteczka

Trudno tak naprawdę powiedzieć, kiedy i kto wynalazł szczoteczkę do zębów. Najprawdopodobniej już w czasach starożytnych dbano o zęby. Niekiedy przyjmuje się, że szczoteczki do zębów pojawiły się w XV wieku w Chinach, choć większość uczonych uprawdopodabnia swoimi wynikami badań fakt, że już w roku 400 przed naszą erą Hipokrates dbał o zęby. Czyścił on uzębienie proszkiem powstałym ze zmieszanego popiołu z głowy zająca i z trzech myszy. Później w użyciu w roli szczoteczki do zębów była wełniana kulka nasączona miodem, mająca, wg Hipokratesa właściwości przeciwzapalne.

Pierwowzorem szczoteczki do zębów mogły być przeżute patyczki. W 1498 roku pojawiła się pierwsza szczoteczka zbudowana z rękojeści z kości zwierząt, do której przymocowano włosie zwierzęce. Włosie zwierzęce w kolejnych wiekach zastąpiono włosiem syntetycznym, a kość zwierzęcą zastąpiła celuloidowa rączka. Co ciekawe, dopiero w latach 60-tych ubiegłego stulecia nadano szczoteczkom do zębów współczesny kształt. Wtedy też jednocześnie do seryjnej produkcji weszły szczoteczki elektryczne.

Stan obecny

Dziś na rynku dostępnych jest cała masa różnego rodzaju szczoteczek do zębów, dzięki którym we wszechstronny sposób możemy zadbać o higienę jamy ustnej. Należy powiedzieć, że odpowiednia szczoteczka to dopiero połowa sukcesu, bowiem bez dobrej pasty do zębów nie będziemy mogli usunąć wszystkich chorobotwórczych bakterii. Będzie to możliwe dopiero wówczas, gdy skorzystamy z pasty szybko rozprawiającej się z bakteriami. Taką pastą jest pasta Ajona. Warto używać ją na co dzień, do każdego szczotkowania zębów, żeby zawsze były one solidne i wytrzymałe.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*