Ile czeka się na wizytę u stomatologa?

zegarKolejki do lekarzy to codzienność polskiej służby zdrowia. Minister zdrowia, Bartosz Arłukowicz zapowiada, że wkrótce się to zmieni, za sprawą pakietów kolejkowych. Jak na razie jednak realnych zmian nie widać, a pacjenci muszą zapisywać się na wizyty do niektórych specjalistów czy na zabiegi chirurgiczne nawet kilka czy kilkanaście miesięcy wcześniej. Rekordowe i jednocześnie najbardziej karygodne są kolejki do wszczepienia np. endoprotezy, które w niektórych placówkach zdrowia trwają całymi latami. Niestety, długie kolejki ustawiają się także w gabinetach dentystycznych.

Niechlubne statystyki

Fundacja Watch Health Care ocenia, że na przełomie czerwca i lipca 2014 roku na procedurę z koszyka świadczeń gwarantowanych w sferze stomatologii należało poczekać średnio 11,2 miesiąca. Prawie rok należy czekać na wizytę u dentysty, podczas gdy zaleca się wizyty raz na pół roku? To paradoks, który nie można niczym wyjaśnić. To zdecydowanie zbyt długo.

W ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, bezpłatnie, najdłużej pacjenci czekają na leczenie aparatem ortodontycznym. W niektórych gabinetach stomatologicznych pacjenci są umawiani na założenie takiego aparatu aż 19 miesięcy. Dodatkowo, trzeba czekać na wizytę u ortodonty. Dlatego leczenie wad zgryzu przedłuża się, a zęby wykrzywiają się jeszcze bardziej.

Najkrócej, bo około 10 dni pacjenci czekają na podstawowe usługi stomatologiczne, m.in. na leczenie ubytków i walkę z próchnicą. Aż 6,5 miesiąca średnio trzeba czekać na wykonanie protezy akrylowej.

Jak radzić ma sobie pacjent?

W obliczu ograniczonych możliwości zapisania się na wizytę u stomatologa, pacjenci powinni jeszcze bardziej skrupulatnie dbać o kondycję zdrowotną swoich zębów. Czyszczenie jamy ustnej i nitkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie powinno być absolutnym minimum dla każdego. Już od najmłodszych lat trzeba uczyć dzieci, jak ważna jest higiena jamy ustnej, aby ustrzec je przed rozwojem próchnicy i innych poważnych chorób zębów i przyzębia. Zaleca się wykorzystywanie do mycia zębów pasty, która szybko usunie wszystkie chorobotwórcze bakterie. Taką pastą jest między innymi pasta Ajona, bez fluoru, którą poleca się zarówno dorosłym, jak i dzieciom, czy nawet kobietom w ciąży.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*