Zaniedbania w zakresie higieny jamy ustnej doprowadzają do konieczności podjęcia leczenia stomatologicznego. Często wizyty u dentysty odbywać się muszą często, a pacjent zmuszony jest sięgnąć głębiej do swej kieszeni, aby pokryć ich koszty.
Cena wypełnienia
Na koszt leczenia zęba i wykonania wypełnienia w miejsce ubytku spowodowanego próchnicą, największy wpływ ma rzecz jasna materiał, z jakiego korzystał dentysta przy zakładaniu plomby. Koszt materiału na plombę jest zróżnicowany, nawet w obrębie uniwersalnych materiałów złożonych światłoutwardzalnych.
Najlepiej nie korzystać z tanich plomb, których jakość jest niewielka, podobnie jak ich żywotność. Przy droższych, lepszych jakościowo plombach zmniejsza się ryzyko przebarwień i ukruszeń.
Z reguły pacjenci gabinetów dentystycznych rozróżniają wyłącznie plomby czarne (srebrne) oraz plomby białe, które nie odznaczają się tak bardzo w jamie ustnej. Pierwsze plomby wykorzystywane są od lat i zbudowano je z amalgamatu srebra – specjalnego połączenia związków srebra z rtęcią. Charakteryzują się one wysoką wytrzymałością i mają właściwości bakteriostatyczne. Hamują tym samym powstawanie próchnicy. Mogą spełniać świetnie swoje funkcje nawet przez 30 lat po ich założeniu.
Natomiast plomby jasne to kompozyt, najczęściej utwardzany światłem. To estetyczne plomby, które jednak nie są tak wytrzymałe jak amalgamat. Przetrwają około 10 lat, jeśli będą dobrej jakości. Są też droższe od plomb srebrnych.
Pozostałe koszty
Do ceny plomby należy doliczyć jeszcze koszty znieczulenia pacjenta, sterylizacji narzędzi oraz utylizacji odpadów medycznych. Kolejnym kosztem jest sama usługa stomatologiczna wykonywana przez stomatologa, który musiał poświęcić wiele lat i pieniędzy na studia medyczne, praktykę oraz założenie własnego gabinetu dentystycznego.
Nie należy zapominać także o kosztach utrzymania gabinetu dentystycznego oraz zakupu sprzętu, narzędzi i materiałów.
Lepiej zapobiegać niż płacić
Lekarze różnych specjalizacji, w tym również dentyści, wychodzą z założenia, że lepiej zapobiegać niż leczyć. W ramach profilaktyki jamy ustnej należy zatem myć zęby regularnie i dokładnie, co najmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem, a najlepiej po każdym dużym posiłku. Wykorzystywać powinniśmy do tego celu dobrą pastę, taką jak Ajona. Pozwoli ona w krótkim czasie usunąć wszystkie chorobotwórcze bakterie, które mogłyby doprowadzić do powstania ognisk próchnicy czy innych problemów w obrębie jamy ustnej pacjenta.
Dodaj komentarz