Krzywe zęby nie muszą być problemem. W dzisiejszych czasach można je wyprostować przy użyciu między innymi stałych aparatów ortodontycznych. Wiele osób, które chciałyby poddać się takiemu leczeniu zastanawia się jednak, jak długo przyjdzie im nosić aparat stały?
Przeciętnie dwa lata
Ortodonci nie mogą w uniwersalny sposób wskazać, jak długo pacjent będzie musiał nosić aparat ortodontyczny stały. Wszystko zależy od tego, w jakim stopniu są skrzywione lub nieprawidłowo ułożone jego zęby. Niemniej, przeciętnie leczenie ortodontyczne trwa około 2 lat. Rodzaj wady zgryzu, z którym pacjent przychodzi do gabinetu ortodontycznego determinuje tryb leczenia i jego czas.
Uwaga!
Leczenie ortodontyczne osoby dorosłej z wadą zgryzu trwa najczęściej dłużej niż u dziecka.
W przypadku aparatów stałych ortodontycznych nowej generacji leczenie może zostać skrócone nawet do 12-18 miesięcy. Tempo zmian w leczeniu wady zgryzu pacjenta zależy też od umiejętności lekarza. Pacjent po założeniu aparatu powinien odwiedzać ortodontę na wizyty kontrolne średnio raz na 4-5 tygodni. Jeśli jednak w aparacie zastosowane zostaną zamki samoligaturujące pacjent może pojawiać się w gabinecie rzadziej – z częstotliwością raz na 1,5-2 miesiące. Aparaty te rozbudowują bardzo wydajnie łuki zębowe, wykorzystując do tego celu bardzo delikatną siłę nacisku, co zwiększa komfort życia pacjenta, ale i szybciej powoduje pożądane skutki w leczeniu. Organizm nie traktuje bowiem aparatu jako swoisty atak, ale płynnie współpracuje z techniką ortodontyczną zastosowaną przez lekarza.
Co może zrobić pacjent, aby przyspieszyć leczenie?
Pacjent powinien przede wszystkim bardzo skrupulatnie wypełniać wszelkie zalecenia lekarza ortodonty. W pierwszej kolejności, jeszcze przed założeniem aparatu, należy wyleczyć wszystkie zęby, aby po usunięciu aparatu nie okazało się, że większość jest do leczenia. Dla utrwalenia wyników prostowania zębów konieczne jest noszenie tzw. elastików, czyli wyciągów elastycznych, których zadaniem jest sprowokowanie prawidłowego ustawienia zębów dolnych i górnych względem siebie i skorygowanie zgryzu. Osoba poddająca się leczeniu ortodontycznemu musi restrykcyjnie stosować się do zasad higieny jamy ustnej. Konieczne jest więc czyszczenie zębów dobrą pastą, np. Ajona nie tylko dwa razy dziennie, rano i wieczorem, ale po każdym posiłku, jako że drobinki jedzenia mogą dostać się pod aparat i trzeba je usunąć.
Dodaj komentarz