Implanty koron – czym są?

ząb utrataNiewłaściwa higiena czy urazy mechaniczne, mogą doprowadzić do utraty korony zęba, którą będzie trzeba czymś zastąpić. Możliwe jest wykonanie przez protetyka specjalnego mostu alb o też implantu zębowego, który jest rozwiązaniem często bardziej estetycznym, zapewniającym stabilność, ale i niestety droższym. Czym są takie implanty koron w praktyce?

Zastąpienie zęba konieczne

Wiele osób z braku środków finansowych po utracie korony zęba czy całego zęba, łącznie z korzeniem, nie decyduje się na jego zastąpienie wytworem protetyka, ponieważ brakuje im na to środków finansowych. Niemniej jednak NFZ pokrywa koszty pewnych zabiegów protetycznych, dlatego też warto wybrać się do dentysty i sprawdzić, co może on nam zaoferować. Stomatolodzy są zgodni co do tego, że utrata zęba pociąga za sobą konieczność jego zastąpienia, w możliwie jak najkrótszym czasie i nie chodzi tu wyłącznie o względy estetyczne, ale i zdrowotne. Jeśli korona zęba nie zostanie zastąpiona, sąsiadujące z nią zęby mogą się szybciej psuć, zwłaszcza, jeśli pacjent niewłaściwie dba o higienę jamy ustnej. Codzienne mycie zębów pastą Ajona zlikwiduje w dużym stopniu ryzyko utrat kolejnych zębów z uwagi na próchnicę czy choroby zębów.

Zastąpienie korony zęba

Jeśli wypadnie nam ząb, wówczas jego korona musi zostać zastąpiona. W przeciwnym wypadku zęby sąsiadujące będą rozchwiane i zaczną się wysuwać z dziąseł, odsłaniając szyjki i stając się podatne na próchnicę. Brak choćby jednego zęba utrudnia jedzenie i połykanie, a więc i trawienie. W puste miejsce po zębie można wypełnić sztucznym zębem z kompozytu lub porcelany. Taki implant jest osadzany na rusztowaniu ze stali dentystycznej lub złota, czyli metali dobrze akceptowalnych przez organizm i nie uczulających. Droższym rozwiązaniem są korony pełnoceramiczne, które nie posiadają metalowego rusztowania. Implant zębowy może być więc wykonany z trzech rodzajów materiałów, różniących się pomiędzy sobą wyglądem, kosztem wykonania i rodzajem.

Najtańsze wypełniacze utraconych koron mają postać zwyczajnych koron na mostach i nie są wkręcane w dziąsło. Są mocowane na dwóch innych, sąsiadujących po bokach ubytku zębach. Cena zabiegu uzależniona jest od wyboru typu korony. Najtańsze są korony porcelanowe na metalu. Najdroższe zaś pełnoceramiczne, przy których jeden ząb to wydatek nawet 2 tys. zł. Tyle samo mogą kosztować proste implanty mocowane na kościach żuchwy lub szczęki pacjenta.