
Współczesna stomatologia estetyczna coraz rzadziej stwierdza beznadziejne przypadki. Każdy pacjent, nawet z mocno zniszczonym uzębieniem może odzyskać piękny uśmiech oraz komfort codziennego funkcjonowania. Rozwój technik augmentacyjnych oraz narzędzi i preparatów sprawia, że zabiegi są coraz mniej inwazyjne, a rezultaty – bardzo naturalne. Poniżej opis stosowanych technik i zalet zabiegów implantacyjnych.
Z czego zrobione są implanty?
Implant zębowy to wykonany z tytanu wkręt o długości kilkunastu milimetrów, który przytwierdzony do kości szczęki i żuchwy, w pełni z nią zintegrowany, zastępuję korzeń zębowy. Implant to podbudowa do stworzenia zęba – aby dokończyć dzieło, niezbędne jest dobudowanie korony, wykonywanej z różnych materiałów np. porcelany lub tlenku cyrkonu. Tego typu zabiegi przeprowadzane są w większości nowoczesnych klinik stomatologicznych, m. in. w krakowskiej ZiętekClinic. Warto dodać, że tworzywo tytanowe jest bardzo dobrze tolerowane przez organizm ludzki, nie wykazuje toksyczności nawet w dużych ilościach. Płytki tytanowe są również obecne w operacjach chirurgii ortopedycznej. Implanty mogą być wykorzystywane zarówno w przypadku pojedynczych ubytków, jak i w uzupełnieniach większej części uzębienia, a także jako elementy przytwierdzające protezę. Zastosowanie wysokiej jakości implantów gwarantuje niemal stuprocentowe powodzenie w leczeniu oraz perfekcyjny wygląd przez długi czas.
Przygotowanie i proces leczenia
Cały proces uzupełniania braków w uzębieniu rozpoczyna się od szczegółowej konsultacji i diagnostyki. Podczas wizyty lekarz układa plan leczenia i szczegółowo omawia go z pacjentem. Leczenie implantacyjne podzielone jest na trzy etapy. Pierwszy z nich to wprowadzenie implantów do kości. Następnie, po trwającej około 3-6 miesięcy osseointegracji, wykonuje się drugą część zabiegu – odsłonięcie implantu oraz wkręcenie śruby gojącej, mające na celu przygotowanie zęba pod budowę korony. Ostatnim etapem jest połączenie implantu z koroną poprzez specjalny, tytanowy łącznik. Jako że cały proces leczenia może trwać nawet przez rok, niezbędne są uzupełnienia protetyczne, osłaniające śruby i umożliwiające normalne funkcjonowanie.
Zalety implantów
Podstawową zaletą zabiegu wstawienia implantu nad ekstrakcją zębów oraz wstawieniem ruchomej protezy całkowitej lub częściowej, jest odtworzenie naturalnych funkcji żucia. Dopasowanie protezy tak, aby była prawie identyczna z poprzednim zgryzem, odczuciami i pracą żuchwy jest wręcz niemożliwa. Znane są problemy związane z odklejaniem się, obcieraniem, brakiem wyczucia i ogólnym dyskomfortem. Zabieg implantacji pozwala odtworzyć naturalne uzębienie, uśmiech, wygląd twarzy, a także gwarantuje bezproblemowe spożywanie wszystkich pokarmów. Nie niesie również za sobą konieczności specjalistycznej, często czasochłonnej pielęgnacji. Korony zębów umiejscowione na implantach są także zdecydowanie bardziej higieniczne i można je czyścić w standardowy, powszechnie dostępny sposób.
Implanty mogą mieć też zastosowanie w protetyce jako elementy unieruchamiające protezę i znacznie zwiększające komfort życia. Są także doskonałą alternatywą dla pacjentów, którzy posiadają pojedyncze ubytki w zgryzie. Wbrew pozorom, nawet niewielkie straty w uzębieniu wpływają na jakość funkcjonowania całej szczęki i żuchwy. Mogą także niekorzystnie zmieniać rysy twarzy oraz powodować naciski na inne zęby, doprowadzając w konsekwencji do ścierania i pęknięcia szkliwa. Co ważne, miejsce po usuniętym zębie dobrze jest uzupełnić jak najszybciej, ze względu na zanik kości oraz zmiany zachodzące w układzie zębowo-kostnym.