Ubytek w naturalnym uzębieniu nie oznacza końca świata. Obecnie z łatwością można poddać się zabiegowi wszczepienia implantu, który jest dobierany w taki sposób, że można swobodnie się uśmiechać i nikt nie zauważy różnicy. Warto jednak poznać kilka informacji, zanim umówimy się na wizytę u stomatologa. Co należy wiedzieć o implantach zębów?
Dlaczego warto korzystać z implantów zębów?
Obecnie implanty wykonuje się najczęściej z tytanu, który jest doskonale tolerowany przez organizm. Wprowadza się go do kości, gdzie przejmuje funkcję korzenia zęba. Do jego wystającej części za pomocą łącznika mocuje się koronę protetyczną. Implant w zupełności zastępuje naturalny ząb, jest tak wytrzymały, że może nam służyć już na całe życie. Gryzienie i przeżuwanie nie sprawia najmniejszych problemów. Nie ma znaczenia, czy chcemy uzupełnić tylko pojedynczy brak, czy też planujemy odtworzyć całe uzębienie.
W chwili, kiedy straciliśmy ząb, warto jak najszybciej wykonać uzupełnienie. Implant to najlepsze rozwiązanie, ponieważ nie wymaga szlifowania sąsiednich zębów, a pacjent może zrezygnować z wyjmowanych protez. Decydując się na implant zęba zapobiegamy zanikowi kości i pozytywnie wpływamy na cały układ gryzienia. Nie bez znaczenia są także kwestie estetyczne – zamiast wstydliwie zasłaniać usta, możemy cieszyć się pięknym, zdrowym uśmiechem.
Czy każdy może zdecydować się na implant zęba?
Wszczepienia implantu zęba nie stosuje się u dzieci. Poza tym głównym przeciwwskazaniem jest nowotwór miejsca, gdzie miałby zostać założony. Dentysta może też przełożyć termin zabiegu, jeśli pojawił się stan zapalny; trzeba najpierw wyleczyć wszelkie dolegliwości jamy ustnej, dopiero później można przejść do przywracania brakującego zęba.
Nie jest prawdą, że na implant nie mogą sobie pozwolić osoby starsze czy palące papierosy. Każdy przypadek jest indywidualny. Z zabiegu najczęściej należy zrezygnować w przypadku zdiagnozowanej sepsy lub AIDS. Może się zdarzyć, że dentysta nie wykona usługi u kobiet w ciąży bądź u osób z cukrzycą, jednak zwykle są to tylko tymczasowe ograniczenia.
Jak wygląda wszczepienie implantu i czy zabieg jest bolesny?
Zdarza się, że ktoś odmawia założenia implantu, obawiając się bólu. Tymczasem zabieg jest bezbolesny, ponieważ jest wykonywany ze znieczuleniem miejscowym. Całość trwa zaledwie 20 minut. Później pacjent przez pewien czas musi przyjmować antybiotyk, otrzymuje też leki przeciwbólowe. Po ustąpieniu znieczulenia będziemy odczuwać jedynie dyskomfort, zupełnie jak po usunięciu zęba.
Czy implant zęba jest bezpieczny?
Zabieg jest przeprowadzany w bezpiecznych dla zdrowia warunkach. Bywają rzadkie przypadki, kiedy po określonym czasie nie następuje zrost implantu z kością, wówczas wystarczy go usunąć i zastąpić nowym. Zwykle jednak pacjenci nie skarżą się na żadne skutki uboczne. Implanty nie wywołują reakcji alergicznych, ponieważ są produkowane z materiałów, które są dobrze przyjmowane przez każdy organizm.
Korzystanie z implantów zębów jest bardzo komfortowe i przede wszystkim trwałe. Ich założenie nie oznacza, że nie możemy poddać się rezonansowi magnetycznemu bądź tomografii komputerowej. Nie reagują na nie również bramki kontrolne na lotniskach.
Wszystkich zainteresowanych zabiegiem zapraszamy do zapoznania się z ofertą gabinetu Medyk Dent, który zajmuje się wszczepianiem implantów zębów. Nowoczesny sprzęt, jak i wieloletnie doświadczenie, gabinet istnieje od 2004 roku, pozwalają na przeprowadzenie zabiegów w sposób profesjonalny i przede wszystkim bezpieczny.
Dodaj komentarz