Jak chronić zęby przed kamieniem?

Nasze zęby narażone są przez całe nasze życie na wpływ szkodliwych czynników zewnętrznych. Osadzają się na nich resztki pokarmów, kamień i bakterie, które rozwijają się na narastającej na zębach płytce nazębnej. Jeśli regularnie nie czyścimy naszych zębów, możemy być w zasadzie pewni, że w krótkim czasie pojawią się na nich mało estetyczne przebarwienia, zmiany, dziury i próchnica. Jednym z problemów w utrzymaniu pięknych, zdrowych zębów, jest kamień nazębny. Narasta on na naszych zębach w wyniku spożywania określonych produktów i braku wystarczającej higieny jamy ustnej. Jak więc chronić nasze uzębienie przed kamieniem?

Kluczem do sukcesu szczotkowanie

Podstawową zasadą w higienie jamy ustnej jest szczotkowanie zębów, dziąseł i języka co najmniej dwa razy dziennie. Pomimo, że nawet dziecko powinno być zaznajomione z taką regułą, nie wszyscy ją stosują. Bywa, że dorosły człowiek nie ma nawet własnej szczoteczki do zębów, a co tu mówić o prawidłowym szczotkowaniu zębów, z odpowiednią częstotliwością.

Mycie zębów nie zajmuje tak naprawdę dużo czasu. Już u dzieci rodzice powinni wyrabiać nawyk codziennego mycia zębów. Nasza jama ustna powinna mieć kontakt ze szczoteczką i dobrą pastą do zębów w zasadzie po każdym większym posiłku. Usuwanie z zębów resztek pokarmu oraz kamienia i w szczególności bakterii, jest kluczowe dla zachowania zdrowej kondycji naszych zębów i całej jamy ustnej.

Prawidłowa codzienna higiena jamy ustnej z zastosowaniem dobrej pasty Ajona, będzie najlepszym środkiem zapobiegającym odkładaniu się kamienia nazębnego. Im lepiej, dokładniej i częściej będziemy czyścić zęby, tym wolniej kamień będzie się na nich odkładał.

Zabiegi w gabinetach dentystycznych

Jeśli kamień jest wyraźnie widoczny na naszych zębach, to żadne czynniki zapobiegawcze w postaci klasycznego szczotkowania zębów, na niewiele się zdadzą. W takim przypadku należy wybrać się kategorycznie do gabinetu dentystycznego i poddać się skalingowi, czyli zabiegowi usuwania kamienia z zębów. Niektórzy pacjenci muszą usuwać kamień 2 razy do roku, albo i częściej. To lekarz dentysta czy higienistka w gabinecie dentystycznym powinni zadecydować, z jaką częstotliwością należy przeprowadzać zabieg skalingu. Dzięki niemu nasze zęby uwolnią się od kamienia i będą wyglądały znakomicie. Warto po zabiegu skalingu jeszcze bardziej zadbać o higienę jamy ustnej.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*