Jak dbać o higienę jamy ustnej w podróży?

Utrzymanie czystych zębów i świeżego oddechu w podróży to nie zawsze łatwa sprawa. Często nie mamy warunków do odpowiedniej toalety – a nawet akcesoriów, które sprawdzą się na lotnisku czy w samochodzie. Jak utrzymać higienę w drodze i mieć z tego przyjemność?

Dlaczego higiena jamy ustnej jest tak ważna?

Od regularnej i dbałej pielęgnacji jamy ustnej nie ma wakacji! Regularne mycie zębów, nitkowanie i płukanie, to dobry nawyk, który często zostaje zaniedbany podczas podróży. Warto pamiętać o zasadach higieny i nie narażać zębów na bakterie i nieprzyjemny oddech.

W podróży oraz na wakacjach jesteśmy szczególnie podatni na szkodliwe działanie bakterii. Dlaczego? Podczas urlopu mniej trzymamy się zdrowych nawyków żywieniowych – chętnie sięgamy po słodkie przekąski, tłuste fast-foody i pełne cukru napoje. Wakacyjny czas wymaga więc zdwojonej uwagi na higienę jamy ustnej.

Mycie zębów w podróży

Podstawą w higienie jamy ustnej jest oczywiście regularne mycie zębów. W podróży najlepiej sprawdzi się do tego prosta, tradycyjna szczoteczka. Użytkownicy szczoteczek elektrycznych czy sonicznych powinni na czas urlopu zrezygnować z takich gadżetów. Zwykła szczoteczka zajmie znacznie mniej miejsca i nie będziemy stratni w przypadku zgubienia.

Najlepszym wyborem będzie składana, turystyczna szczoteczka. Zajmuje w naszej kosmetyczce naprawdę niewiele przestrzeni – zmieścimy ją do niewielkiej saszetki czy nawet kieszeni. Szczoteczki tego typu są jednocześnie etui – ich składana konstrukcja sprawia, że włosie jest od razu zabezpieczone podczas przechowywania.

Na wyjazd nie musimy też pakować ogromnej tubki pasty do zębów. W sklepach dostępne są już miniaturowe opakowania, które wystarczą na cały wyjazd i nie zajmą zbyt wiele miejsca. Takich produktów szukajcie na półkach z produktami podróżnymi.

Nitkowanie podczas podróży

W odpowiedniej higienie jamy ustnej nie może zabraknąć nitkowania, czyli czyszczenia przestrzeni międzyzębowych specjalną nicią dentystyczną. Pozwala to na usunięcie jedzenia z miejsc, do których zwykła szczoteczka nie dotrze. Wiele osób pomija ten krok w pielęgnacji, ponieważ jest czasochłonny i wymaga uwagi. Jednak z odpowiednią nicią i wprawą – szybko wejdzie do codziennych nawyków. W sklepach znajdziemy specjalne nici z wykałaczką, które jednocześnie czyszczą przestrzeń między zębami i język.

Alternatywnie możemy wybrać czyściki/szczoteczki międzyzębowe, które są bardzo wygodne w użyciu, więc sprawdzą się na szybkich przystankach przy drodze lub na lotnisku. Docierają do ciężko dostępnych przestrzeni, a ponadto są idealne dla osób z wrażliwymi dziąsłami. Usuniemy resztki jedzenia, jednocześnie masując dziąsła i dbając o płytkę nazębną.

Elgydium Travel Kit – niezbędnik w Twojej podróży

Oczywiście w podróży liczy się rozmiar i ułatwienia. Dla urlopowicza, który dba o higienę jamy ustnej, ważne będzie zabranie wszystkich tych ważnych akcesoriów, ale bez zajmowania miejsca w bagażu. Marka Elgydium wyszła naprzeciw wszystkim podróżnikom – ich Travel Kit to dosłownie 4 w 1.

W tym zestawie podróżnym znajdziecie bardzo poręczną szczoteczkę do zębów, którą wystarczy złożyć po użyciu – zajmuje wtedy niecałe 10cm! Pasta Elgydium Anti-Plaque to 50ml tubka, która wystarczy nawet na dłuższy wyjazd. W komplecie znajdziecie też czarną nić dentystyczną Elgydium Clinic o długości aż 5 metrów. Cały zestaw schowacie w poręcznym etui, które będzie również kubeczkiem do przepłukania ust.

O czyste zęby należy dbać w każdej sytuacji – dzięki miniproduktom i kompaktowym zestawom możemy bezproblemowo utrzymać nieskazitelną higienę jamy ustnej w każdych warunkach.