Piercing, czyli przekłuwanie różnych części ciała, jest modnym sposobem zdobienia skóry. Dziś dodatkowy kolczyk w uchu nikogo nie szokuje, podobnie jak kolczyk w języku. Jest to ozdoba popularna, zarówno u panów, jak i u pań. Jak nosić kolczyk i jak dbać o zdrowie jamy ustnej, jeśli przekłujemy język?
Kolczyk w języku
Jeśli już chcemy nosić kolczyk w języku powinien on być wykonany z tytanu, stali chirurgicznej, ze srebra lub ze złota. Piercing wykonajmy wyłącznie w sprawdzonym, renomowanym gabinecie kosmetycznym, w którym zachowane zostaną wszystkie zasady bezpieczeństwa i higieny dla klienta. Przekłucie języka w rzeczywistości polega na wykonaniu otworu w mięśniu jamy ustnej.
Przekłucie języka jest zabiegiem niestety bolesnym, choć podawane jest miejscowe znieczulenie. Dyskomfort jednak pozostaje, a silne dolegliwości bólowe mogą pojawić się również po wykonaniu piercingu. Język wyciągany jest do przebicia za pomocą specjalnych szczypiec i przytrzymywany. Otwór na kolczyk wykonuje się przy użyciu igły. Wkłada się w niego natychmiast kolczyk i zakręca się dolną kulkę, aby kolczyk nie wypadł. Trwa to bardzo krótko, a jeśli zabieg wykonuje profesjonalista z doświadczeniem, bardzo rzadko można spotkać się z komplikacjami.
Higiena jamy ustnej po piercingu
Po przebiciu języka trzeba szczególnie troskliwie dbać o higienę jamy ustnej. Gojenie dzięki temu będzie trwało krócej. Z reguły okres ten trwa kilka tygodni, ale jest to sprawą całkowicie indywidualną. Trzeba zrobić wszystko, aby nie dopuścić do zakażenia jamy ustnej. W tym celu należy płukać usta szałwią, rumiankiem lub specjalnymi płynami antybakteryjnymi, wspomagającymi gojenie. Można też skorzystać z soli fizjologicznej lub niejodowanej soli morskiej.
Jamę ustną płukać trzeba około 30 sekund po każdym posiłku i przed snem, codziennie, około 4-5 razy na dobę. Należy uważać przy myciu zębów, aby nie doszło do uszkodzenia rany na języku. Warto stosować pastę Ajona, która szybko usuwa chorobotwórcze bakterie z jamy ustnej pacjenta.
Dodaj komentarz