Jak dbać o zęby podczas leczenia ortodontycznego?

Aparat na zębachLeczenie zębów jest niejednokrotnie koniecznością wynikającą z licznych schorzeń zębów i dziąseł. Dlatego też musimy regularnie odwiedzać gabinety dentystyczne, aby właściwie dbać o swoje uzębienie. Tylko w ten sposób możemy zapewnić naszym zębom odpowiednią kondycję zdrowotną, a one odwdzięczą się nam pięknym wyglądem. Zdrowe, solidne zęby pozwalają na gryzienie nawet twardych orzechów, warzyw czy owoców. Leczenie zębów może wynikać nie tylko z konieczności usuwania dziur czy przebarwień, ale także z niewłaściwego położenia zębów i wad zgryzu. Takie defekty leczą lekarze ortodonci. W dzisiejszych czasach coraz powszechniejsze staje się zastosowanie aparatów ortodontycznych. Czy należy podczas leczenia ortodontycznego stosować jakieś szczególne zasady higieny jamy ustnej i samego aparatu?

Zęby pod szczególną troską

Nie ulega żadnym wątpliwościom, że o żeby trzeba dbać zawsze, od najmłodszych lat do później starości, niezależnie od tego, czy chodzi o zęby mleczne u dziecka, czy o zęby sztuczne u starca. Okres leczenia zębów aparatem ortodontycznym jest jednak rzeczywiście szczególny, dlatego też trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, aby zachowywać elementarne zasady higieny. Należy poświęcać więcej czasu na szczotkowanie zębów, aby wszystkie ich powierzchnie, jak i elementy aparatu, były gruntownie oczyszczone. Do tego celu warto wykorzystać pastę Ajona, która w krótkim czasie usuwa do 100% bakterii bytujących w jamie ustnej. Nie można zapominać o czyszczeniu zębów po każdym jedzeniu, ponieważ resztki posiłku mogą się zaklinować w zakamarkach aparatu ortodontycznego. Są one doskonałą pożywką dla bakterii, które psują nasze zęby i są przyczyną pojawiania się i innych chorób zębów i dziąseł.

Pasta Ajona szybko rozprawi się z bakteriami, o ile wykorzystamy do czyszczenia zębów i dziąseł właściwej szczoteczki. Powinna być ona dostosowana do indywidualnych preferencji każdego użytkownika. Dla użytkowników aparatów ortodontycznych w sklepach stomatologicznych i dobrze zaopatrzonych drogeriach czy aptekach, znajdziemy profesjonalne szczoteczki, dzięki którym z łatwością usuniemy resztki pokarmów spod aparatu.

Dlaczego dbałość o higienę jest taka ważna dla użytkowników aparatów ortodontycznych?

Podczas leczenia ortodontycznego dbałość o higienę nabiera na znaczeniu, ponieważ pozwala ona na uniknięcie ewentualnych komplikacji w leczeniu. Przyczynić się może ona także do sprawniejszego i szybszego wyleczenia wady ortodontycznej.