Jak dbano o zęby w XIX wieku?

tooth-146674_1280Każdy z nas, nawet małe dziecko doskonale wie, jak należy pielęgnować jamę ustną, aby zęby były piękne i zdrowe. Wystarczy w praktyce czyścić zęby dobrą pastą, np. Ajona, dwa razy dziennie – rano i wieczorem oraz odwiedzać gabinet dentystyczny co najmniej raz na pół roku, a zęby odwdzięczą się nam znakomitym wyglądem. Będą też utrzymywane w doskonałej kondycji, dzięki czemu posłużą przez wiele lat danej osobie. Pomimo posiadania elementarnej wiedzy dotyczącej higieny jamy ustnej, wiele osób nie stosuje się do tych prostych zasad – głównie z lenistwa. Jest to główny powód częstego psucia zębów oraz tego, że nawet u małych dzieci rozwija się na zębach próchnica. W dzisiejszych czasach mamy środki ku temu, aby dobrze dbać o zęby i je leczyć. Niemniej, w XIX wieku zasady higieny jamy ustnej były diametralnie inne. Jak dbano o uzębienie ponad 100 lat temu?

Zalecane czyszczenie zębów

W dziewiętnastym wieku do 15. Roku życia nie zalecano stosowania jakichkolwiek środków czyszczących na zęby. Nastolatki i dzieci miały używać do higieny jamy ustnej wyłącznie miałko startej szałwii zmieszanej w różnych częściach z proszkiem korzenia Fijołku i magnezją paloną. Tak przygotowaną miksturę rozprowadzano po zębach palcem lub specjalną gąbką. Należało czyścić wszystkie zęby, a nie tylko przednie, ale tylko raz dziennie – wieczorem. Ostrzegano przy tym, że pozostawienie między zębami resztek pokarmów na noc spowoduje, że zęby zaczną się rozkładać, a zgnilizna na jednym zębie szybko rozniesie się po całej jamie ustnej.

Miękkie szczoteczki zalecano w przypadku żółtych zębów. W przeciwnym razie szczoteczka mogłaby poobdzierać dziąsła do kości. Na nieświeży oddech stosowano płukanki z czystej wody.

Zabiegi ortodontyczne XIX-wieku

Krzywe zęby szpecą i powodują, że nie można się szeroko uśmiechać. W XIX wieku radzono sobie z nierównymi, utrudniającymi życie zębami stosując zabiegi piłowania je poprzecznie. Jeśli zęby były mocno ściśnięte, piłowano je wzdłuż, podobnie, jeśli jeden ząb zachodził na drugi. Piłowano zęby także i wówczas, gdy któryś się wyszczerbił i uszkodził mechanicznie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*