Jak kiedyś dbano o zęby?

Dziś wiadomo jest, że trzeba szczotkować zęby co najmniej dwa razy dziennie, przez około 3 minuty, aby pozbyć się z nich bakterii, pozostałości jedzenia, czy usunąć groźną płytkę nazębną, która może stać się przyczyną powstania próchnicy. Należy przy tym powiedzieć, że ważna jest również i pasta, którą myjemy zęby. Polecana przez stomatologów jest między innymi pasta Ajona, która może być używana codziennie, przez różne grupy użytkowników, nawet przez dzieci czy kobiety w ciąży. W tych dwóch ostatnich grupach niezalecane są wysokie zawartości fluoru w pastach do zębów. Na szczęście, pasta Ajona w ogóle nie zawiera tego składnika, który w nadmiarze, o czym nie wszyscy wiedzą, szkodzi zębom. Zastanawiające jest to, w jaki sposób poprzednie pokolenia, kilkadziesiąt czy nawet 100 lat temu, dbały o higienę jamy ustnej?

Przerażające zabiegi

W dzisiejszych czasach śnieżnobiały uśmiech można uzyskać dzięki zastosowaniu odpowiednich środków do mycia i wybielania zębów. Jak jednak z takim zadaniem radzili sobie ludzie żyjący w XIX wieku? Cóż, nie było wówczas stomatologów i ortodontów, którzy zadbali by o piękno i zdrowie naszej jamy ustnej. Często więc przeprowadzano „domowe” zabiegi, których celem była poprawa wyglądu zębów.

Kolor biały można było uzyskać stosując proste zasady żywieniowe. Nie można było jeść lukrecji w tabliczkach i pić warzonego piwa. Te produkty spożywcze powodowały bowiem, że zęby pokryte były czarną powłoką. Czyszczenie zębów przeprowadzano przy użyciu gąbki lub własnego palca do zębów. Aż do okresu nastoletniego nie zalecano stosowania żadnych środków czyszczących zęby, więc bakterie w jamie ustnej dzieci rozwijały się w sposób nieograniczony. Dlatego też dzieci miały zawsze popsute mleczne zęby, co wpływało później na kondycję ich stałego uzębienia. Zęby dorośli myli czystą wodą lub naparem z ziół. Rzadko kiedy stosowano szczoteczki do zębów. Myto tylko i wyłącznie przednie zęby. Dla utrzymania zębów w czystości zalecano żucie razowej piętki chleba.

Zabiegi dentystyczne

Krew w żyłach mrożą przekazy dotyczące prostowania zębów. Dla poprawy wyglądu można było spiłować poprzecznie zęby i spiłować je wzdłuż, aby uzyskać równe rzędy. Spiłowywanie zębów było często podejmowanym zabiegiem. Kamień nazębny usuwano z zębów przy użyciu specjalnego proszku.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*