Jak leczyć afty?

W naszej jamie ustnej może dojść do mechanicznego urazu, spowodowanego zbyt twardą szczoteczką, przygryzieniem miękkiej ściany wewnętrzne policzka, czy też np. wbiciem w nią widelca. W taki sposób powstaje w miejscu urazu zaczerwienienie z białą plamką w środku, o średnicy dochodzącej nawet do kilkunastu milimetrów. Większości z nas wydaje się, że jest to zwyczajne otarcie czy mała ranka, tymczasem sprawa jest bardziej poważna, ponieważ taka ranka to tzw. afta. Dentysta widząc zmianę na wewnętrznej śluzówce jamy ustnej szybko rozpozna aftę. Sam pacjent może odczuwać ból przy dotykaniu jej. Na szczęście, afty można skutecznie leczyć i zapobiegać ich powstawaniu.

Czym ona jest?

Afta jest dokładnie wirusową nadżerką błony śluzowej jamy ustnej. W zasadzie nie do końca wiadomo, skąd afty wyskakujące nagle w jamie ustnej pacjentów. Niekoniecznie są one wynikiem urazów mechanicznych, jak twierdzą niektórzy. Lekarze wskazują, że mogą one pojawiać się w okresie osłabionej odporności, w wyniku narażenia na silny stres czy wyczerpania fizycznego. Afty występują pojedynczo lub grupowo. Niekoniecznie muszą być usytuowane na wewnętrznej ścianie policzków. Często pojawiają się na języku, a nawet na dziąsłach czy migdałkach. Przy kontakcie z językiem afta boli, może utrudniać jedzenie, przełykanie śliny, jak i mówienie.

Jak to leczyć?

Afty można leczyć lekami bez recepty, które niwelują dolegliwości bólowe i przyspieszają gojenie. Najtańsze z nich kosztują zaledwie kilka złotych, ale za najdroższe zapłacimy nawet około 30 złotych.

Aby zapobiegać powstawaniu aft, między innymi należy dbać jeszcze lepiej o higienę jamy ustnej, jeśli pacjent ma skłonność do powstawania takich zmian nadżerkowych w błonie śluzowej policzków. Warto więc po każdym większym posiłku czyścić zęby pastą Ajona, eliminującą z naszej jamy ustnej do 100% bakterii. Dzięki intensywnemu szczotkowaniu zębów można nie dopuścić do powstawania zmian zapalnych na policzkach, języku czy dziąsłach, które mogą powodować powstawanie aft.

Dodatkowo, leczenie aft wspomaga się poprzez zastosowanie leków uśmierzających ból i niwelujących pieczenie. W aptekach dostępna jest cała gama leków na afty- w postaci maści, kropli, czy pałeczek do pędzlowania zmienionych chorobowo miejsc.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*