Wiele osób walczy z nocnym zgrzytaniem zębami, czyli z tak zwanym bruksizmem. Wywołuje on wiele negatywnych skutków zdrowotnych. Przede wszystkim pacjent ściera sukcesywnie szkliwo swoich zębów, narażając je w znacznym stopniu na rozwój próchnicy i na powstawanie ubytków wymagających inwazyjnego leczenia. Pacjenci cierpiący na bruksizm powinni jeszcze lepiej przykładać się do czyszczenia zębów niż inni. Zaleca się im korzystanie ze skutecznej w użyciu pasty Ajona. Poza tym, bruksizm, jeśli trwa zbyt długo i nasila się, będzie wymagał leczenia stomatologicznego. Co można zrobić, jeśli my lub osoba bliska z naszego otoczenia, zgrzyta zębami?
Czym jest bruksizm?
Pod pojęciem bruksizmu należy rozumieć ogół dolegliwości związanych z podświadomym zaciskaniem szczęk i zgrzytaniem zębami, zwłaszcza w godzinach nocnych. Podczas zgrzytania i zaciskania zębów wyzwalane siły mogą być nawet 10-krotnie mocniejsze niż podczas normalnego gryzienia i żucia. Dlatego bruksizm prowadzi do poważnych uszkodzeń zgryzu i szkliwa, do uszkodzenia stawów skroniowo-żuchwowych oraz do zniszczenia tkanek otaczających zęby.
Dlaczego zgrzytamy zębami?
Zjawisko bruksizmu może być wynikiem odczuwalnego w ciągu całego dnia stresu. Bywa, że nawyki przyswojone przez dzieci powodują zaciskanie i zgrzytanie zębami, m.in. długotrwałe życie gumy. Wśród innych przyczyn wymienia się braki zębowe, wadliwe ukształtowanie powierzchni koron, mostów lub protez, źle wykonane i wyprofilowane wypełnienia, czy nieprawidłowe kontakty na zębach własnych.
Objawy bruksizmu
Przez lata pacjent może nie wiedzieć, że cierpi z powodu bruksizmu. Objawy nie są swoiste i ich przyczyn można dopatrywać się w wielu schorzeniach. Do objawów ogólnoustrojowych zalicza się bóle głowy, karku i pleców, ucha, czy zaburzenia produkcji śliny przez gruczoły ślinowe i zaburzenia słuchu.
Jak leczyć pacjentów?
Podstawową poradą lekarską dla osób cierpiących na bruksizm jest walka z przyczyną, czyli ze stresem. Dentysta ponadto może zalecić nałożenie na szczęki w godzinach nocnych szyn relaksacyjnych, czyli przezroczystych nakładek, wykonanych np. z akrylu, które uniemożliwiają zaciskanie zębów. Odpowiednie leczenie pozwoli na zniwelowanie skali bruksizmu czy nawet jego eliminację.
Dodaj komentarz