Jak leczyć paradontozę?

Recession_parodontaleJedną z najczęściej występujących chorób atakujących tkanki przyzębia jest paradontoza. Jest to zapalenie przyzębia, które w najgorszym razie może doprowadzić do rozchwiania i całkowitej utraty zębów przez pacjenta. Takie negatywne konsekwencje czekają pacjentów, którzy zignorowali całkowicie przewlekłe procesy zapalne dziąseł i nie udali się do lekarza.

Kto narażony jest na paradontozę?

Najczęściej paradontoza występuje u osób dorosłych, które niedostatecznie dbały o higienę jamy ustnej. Czasem dana osoba nie jest w ogóle świadoma tego, że w jej przypadku dochodzi do zapalenia tkanek przyzębia. Jeśli nie powstrzyma się tego procesu, choroba zacznie się zaostrzać, a zmiany powstałe w dziąsłach będą nieodwracalne i zaprowadzą pacjenta do całkowitego zaniku kości, a korzenie zębów zostają obnażone.

Warto więc co najmniej dwa razy dziennie czyścić porządnie zęby, z zastosowaniem dobrej pasty, takiej jak Ajona, pozwoli uniknąć paradontozy. Trzeba mieć przy tym świadomość, że na występowanie tego schorzenia ma wpływ również sama genetyka, a także cukrzyca, występowanie wad zgryzu i zgrzytania zębami, alkoholizm, zaburzenia hormonalne, reumatoidalne zapalenie stawów czy awitaminoza.

Jak leczyć to schorzenie?

Dentyści podejmują się jedynie etapowego leczenia pacjentów z paradontozą. Zalecane jest przy tym leczenie periodontologiczne. W pierwszej kolejności pacjent ma wykonywany pantomogram, na podstawie którego można ocenić stadium choroby. Lekarz usuwa następnie kamień, osad i płytkę nazębną, ale metody te pomocne są tylko w pierwszych etapach rozwoju paradontozy.

Jeśli jest ona zaawansowana, można podjąć jedną z czterech metod leczenia. Pierwszą z nich jest kiretaż. Jeśli ma on charakter zamknięty, będzie polegał na dokładnym oczyszczeniu kieszonek przyzębnych z zalegającej zawartości, będącej przyczyną występowania stanu zapalnego. Kiretaż otwarty polega na oczyszczeniu kieszonek przyzębnych, ale z odchyleniem dziąsła.

Można podjąć się odbudowy tkanek poprzez zastosowanie odpowiedniego preparatu – Emdogain, który dobudowuje zniszczone struktury podporowe zębów. Inicjuje naturalny proces powstawania aparatu podporowego zęba.

Trzecią metodą leczenia paradontozy jest biostymulacja, czyli bezbolesny zabieg polegający na wykorzystaniu lasera biostymulacyjnego do naświetlenia dziąseł. Tkanki dzięki temu mogą się zregenerować.

W ostateczności może być wykonany przeszczep kości, który polega na przecięciu i odwarstwieniu dziąsła i zastąpieniu zniszczonej kości, za pośrednictwem przeszczepu naturalnych tkanek pobranych z kości biodrowej pacjenta lub z banku kości. Zabieg wykonywany jest w pełnym znieczuleniu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*