Jak leczyć zęby psujące się od dołu?

250px-Tooth_Section_numbered-2.svgNajczęściej z problemem próchnicy mamy do czynienia na górnej powierzchni zęba, czyli na jego koronie. Bywa jednak, że zęby psują się od dołu, w okolicy korzenia. Takim sytuacjom można przeciwdziałać w stosunkowo banalny sposób. Wystarczy co najmniej dwa razy dziennie szczotkować zęby z wykorzystaniem dobrej pasty, np. Ajona, która szybko i co najważniejsze – skutecznie, usunie z jamy ustnej wszystkie chorobotwórcze bakterie. Jeśli jednak wcześniej nie zadbaliśmy w należyty sposób o higienę jamy ustnej, nie pozostaje nam nic innego, jak udanie się z zepsutym od dołu zębem do dentysty. Jak będzie on leczony?

Podstawowe leczenie

Jeśli ząb psuje się od dołu, to w celu uniknięcia ekstrakcji całego zęba wraz z korzeniem, konieczne jest dokonanie resekcji wierzchołka korzenia. Jest to zabieg wykonywany przez specjalistów, w warunkach gabinetów stomatologicznych.
Resekcję stosuje się przy rozległych, poważnych stanach zapalnych zęba i korzenia, kiedy wykonanie tradycyjnego leczenia kanałowego jest zbyt długotrwałe i nieskuteczne. Resekcja wierzchołka zęba polega na tym, że usuwane są wszystkie tkanki zapalne i dokonywane jest wyłyżeczkowanie zmiany. W ten sposób dochodzi do dokładnego oczyszczenia tkanki kostnej. Po wykonaniu zabiegu, dezynfekuje się operowane miejsce i wypełnia lukę specjalnym materiałem. Przy resekcji istnieje konieczność rozcięcia błony śluzowej dziąseł, przez co niezbędne jest nałożenie w tym miejscu szwów dla zasklepienia rany.

Jeśli otwór po wyciętych tkankach w czasie resekcji wierzchołka korzenia zęba jest niewielki, można go uzupełnić preparatami kościozastępczymi, których celem jest przyspieszenie naturalnej regeneracji kości, do której i tak by doszło, tylko że bez wspomagania trwałoby to znacznie dłużej.

Zabieg wykonywany jest wiertłem, za pomocą którego dentysta dostaje się do wierzchołka korzenia.

Czy to boli?

Zabieg realizowany jest w znieczuleniu, dlatego podczas wizyty w gabinecie dentystycznym pacjent poddający się resekcji wierzchołka korzenia nie odczuwa dolegliwości bólowych. Po pewnym czasie od zabiegu ząb może zacząć boleć, a wokół okolicy operowanej może pojawić się obrzęk i zaczerwienienie. W takich wypadkach pacjentom zaleca się okłady z lodu, płukanie ust płynem Burowa oraz przyjmowanie standardowych środków przeciwbólowych. Rana goi się w kilka dni, a po około tygodniu od operacji zdejmowane są szwy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*