Zdrowe zęby to nie wszystko, aby zachować jamę ustną w prawidłowej kondycji. Nasz uśmiech nigdy nie będzie piękny, jeśli nie zadbamy jednocześnie o stan dziąseł. Choroby dziąseł często zaczynają się całkowicie niepostrzeżenie i mogą doprowadzić do stanów zapalnych oraz w najgorszym przypadku do utraty zębów.
Należy dbać o jamę ustną kompleksowo
Każdy z nas doskonale wie, że należy czyścić zęby dwa razy dziennie, rano i wieczorem, przy zastosowaniu dobrej pasty likwidującej chorobotwórcze bytujące w jamie ustnej. Warto przy tym używać np. pasty Ajona, która jest w stanie w krótkim czasie usunąć mikroorganizmy przyczyniające się do powstawania próchnicy. Dzięki niej zęby zostaną oczyszczone z miękkiego osadu, tj. z płytki nazębnej przylegającej mocno do powierzchni zębów. Warto wiedzieć, że to ona jest głównym winowajcą rozwoju chorób dziąseł.
Ma to związek z tym, że płytka nazębna gromadzi się nie tylko na zębach, ale i w szczelinach pomiędzy zębami a dziąsłami. Osad łatwo wyczujemy językiem, nawet w kilka godzin po solidnym wyszczotkowaniu zębów. Jeśli higiena jamy ustnej nie będzie prowadzona regularnie i właściwie, płytka nie będzie całkowicie usuwana. W takim przypadku przekształci się ona w kamień nazębny, powodujący stany zapalne dziąseł, krwawienie, obrzęk i liczne dolegliwości bólowe. Kamień widoczny jest jako brzydki, żółtawy osad na dolnej powierzchni zębów, ale rozwija się on również tuż pod linią dziąseł. Na jego powierzchni wciąż rozwija się płytka nazębna, a obecne w niej bakterie stają się przyczyną infekcji dziąseł oraz niszczenia kości.
Jak dbać o dziąsła?
Wiemy już, że brak higieny dziąseł i zębów prowadzi do utraty tych ostatnich. Zapalenia dziąseł nierozerwalnie wiążą się z niedostatecznym dbaniem o higienę jamy ustnej. Dziąsła pozostaną zdrowe, jeśli będziemy starannie i regularnie czyścić zęby, nie dopuszczając w ten sposób do powstania płytki nazębnej. Można ją usunąć samodzielnie z zębów, ale nie wtedy, gdy znajduje się poniżej granicy dziąseł. Przy kłopotach z dziąsłami warto wyposażyć się w miękką szczoteczkę do zębów lub szczoteczkę o średniej twardości. Obie skutecznie oczyszczą zęby, ale nie podrażnią dziąseł. Ważne jest, aby czyścić zęby metodą wymiatania płytki, co oznacza, że szczoteczkę powinniśmy przesuwać od dziąsła w stronę korony zęba. Co 2-3 miesiące należy wymieniać szczoteczkę na nową, aby nie wprowadzać na zużytej szczoteczce do jamy ustnej dodatkowych bakterii.
Dodaj komentarz