Jak można leczyć zęby bezboleśnie?

krzesła-dentysta_2133276Wiele osób odczuwa nieokreślony lęk przed wizytą w gabinecie dentystycznym. W efekcie unika wizyt u dentysty jak najdłużej jest to możliwe. Problem w tym, że takie osoby mogą zgłaszać się do stomatologa dopiero wówczas, gdy zęby generują mocne dolegliwości bólowe. Jeśli dołożymy do tego brak higieny jamy ustnej, albo niezapewnienie dostatecznej higieny, może się okazać, że zębów nie można już uratować. Wyjściem z sytuacji jest częste mycie zębów z wykorzystaniem dobrej pasty takiej jak Ajona oraz poddawanie się przeglądom dentystycznym. Jeśli okazuje się, że zęby trzeba leczyć, nie należy się tego obawiać. Dzisiejsze techniki leczenia są zupełnie inne od tych, z którymi mieliśmy do czynienia 20-30 lat temu.

Borowanie jak koszmar

W gabinetach dentystycznych przede wszystkim pacjenci leczą swoje zęby z próchnicy. Dentysta, który zauważy dziurę w zębie i zmiany próchnicowe, musi je jak najszybciej usunąć. Służy ku temu borowanie, czyli usuwanie za pomocą wiertła, zaatakowanej przez próchnicę tkanki zęba. Niestety, zabieg ten bywa bolesny, ponieważ wiertło ściera wierzchnią warstwę szkliwa zęba i dociera do wrażliwej na ból miazgi. Pacjent odczuwa ból, który dla wielu jest niemożliwy do zniesienia. Leczenie zębów poprzez borowanie to tradycyjna metoda walki z próchnicą. Po oczyszczeniu zęba wystarczy już tylko wypolerować go i założyć plombę określonego typu. Tak wyleczony ząb może służyć pacjentowi przez wiele lat.

Niemniej, wielu z nas boi się panicznie borowania i na dźwięk wiertła dentystycznego ucieka w popłochu. Mamy w pamięci metody leczenia zębów sprzed co najmniej dwóch dekad, kiedy znieczulenie było luksusem, na który nie każdy pacjent mógł sobie pozwolić.

Znieczulenie powszechnie dostępne

Jeśli ktokolwiek mówi nam, że leczenie zębów po prostu musi być bolesne, nie jest to prawdą. Istnieją dziś sprawdzone, w pełni skuteczne metody przeciwdziałania dolegliwościom bólowym. Przed borowaniem zębów pacjent otrzymuje dziś w gabinecie dentystycznym zastrzyk miejscowy ze środkiem znieczulającym. Działa on przez kilka godzin od podania, dlatego śmiało zabieg borowania zmian próchniczych może zostać wykonany bezboleśnie. Dodatkowo, jeśli pacjent boi się samego wkłucia igły w dziąsło, może zostać wcześniej znieczulony żelem przeciwbólowym.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*