Jak można usunąć kamień nazębny?

dentist-682373_640Jeśli na powierzchni Twoich zębów, tuż przy dziąśle, widać żółtawy nalot, najprawdopodobniej jest to kamień nazębny. Jak się go pozbyć i dlaczego pojawia się na naszych zębach?

Czym jest kamień nazębny?

Kamień nazębny jest płytką bakteryjną, w kolorze żółtym lub białym, która gromadzi się na szkliwie zębów, zwłaszcza w okolicach dziąseł i twardnieje. Jest nieestetyczny, ale też negatywnie wpływa na stan naszych zębów i dziąseł.
Najczęściej kamień powstaje w wyniku nieprawidłowej i nieregularnej higieny jamy ustnej, co przyczynia się do powstawania płytki bakteryjnej. Aby temu zapobiec, wystarczy dwa razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem, czyścić zęby z zastosowaniem dobrej pasty takiej jak Ajona, która usunie większość bakterii wchodzących w skład płytki bakteryjnej i powodujących powstawanie kamienia.

Pojawia się on również w wyniku spożywania nadmiernie zakwaszonej żywności, produktów zawierających szkodliwe tłuszcze, bogatych w cukry lub produktów rafinowanych. W naszej diecie przeciwdziałającej powstawaniu kamienia nazębnego powinna znaleźć się duża ilość surowych warzyw i owoców. Warto też zrezygnować z picia nadmiernych ilości kawy, mocnej herbaty oraz z palenia papierosów.

Jak usuwać kamień?

W gabinetach dentystycznych można poddać się zabiegom usuwania kamienia nazębnego. Raz do roku taki zabieg jest bezpłatny w gabinetach, które mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Profesjonalne czyszczenie jest skuteczne w usuwaniu kamienia, ale nie należy go przeprowadzać zbyt często, ponieważ może zniszczyć szkliwo naszego uzębienia.

Najskuteczniejszą metodą usuwania kamienia nazębnego jest skaling stomatologiczny. Można wyróżnić przy tym skaling naddziąsłowy i poddziąsłowy, przy czym ten pierwszy jest wykonywany tylko na koronach, zaś drugi w przypadku usuwania kamienia, który zgromadził się w kieszonkach dziąsłowych.

Skaling tradycyjny obejmuje ręczne usunięcie kamienia nazębnego za pomocą motyczek, dłutek i sierpów, czyli narzędzi stomatologicznych. Jednak jest to pracochłonna i niedokładna metoda usuwania kamienia. Aktualnie częściej wykorzystuje się metodę mechaniczną, w której kamień usuwany jest niewielkim wiertłem typu frez, który powoduje odłupywanie się jego elementów.

Najnowocześniejszy jest skaling ultradźwiękowy, dokonywany skalerem, który wytwarza ultradźwięki rozkruszające kamień.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*