Jak można usunąć kamień nazębny?

dentist-682373_640Jeśli na powierzchni Twoich zębów, tuż przy dziąśle, widać żółtawy nalot, najprawdopodobniej jest to kamień nazębny. Jak się go pozbyć i dlaczego pojawia się na naszych zębach?

Czym jest kamień nazębny?

Kamień nazębny jest płytką bakteryjną, w kolorze żółtym lub białym, która gromadzi się na szkliwie zębów, zwłaszcza w okolicach dziąseł i twardnieje. Jest nieestetyczny, ale też negatywnie wpływa na stan naszych zębów i dziąseł.
Najczęściej kamień powstaje w wyniku nieprawidłowej i nieregularnej higieny jamy ustnej, co przyczynia się do powstawania płytki bakteryjnej. Aby temu zapobiec, wystarczy dwa razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem, czyścić zęby z zastosowaniem dobrej pasty takiej jak Ajona, która usunie większość bakterii wchodzących w skład płytki bakteryjnej i powodujących powstawanie kamienia.

Pojawia się on również w wyniku spożywania nadmiernie zakwaszonej żywności, produktów zawierających szkodliwe tłuszcze, bogatych w cukry lub produktów rafinowanych. W naszej diecie przeciwdziałającej powstawaniu kamienia nazębnego powinna znaleźć się duża ilość surowych warzyw i owoców. Warto też zrezygnować z picia nadmiernych ilości kawy, mocnej herbaty oraz z palenia papierosów.

Jak usuwać kamień?

W gabinetach dentystycznych można poddać się zabiegom usuwania kamienia nazębnego. Raz do roku taki zabieg jest bezpłatny w gabinetach, które mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Profesjonalne czyszczenie jest skuteczne w usuwaniu kamienia, ale nie należy go przeprowadzać zbyt często, ponieważ może zniszczyć szkliwo naszego uzębienia.

Najskuteczniejszą metodą usuwania kamienia nazębnego jest skaling stomatologiczny. Można wyróżnić przy tym skaling naddziąsłowy i poddziąsłowy, przy czym ten pierwszy jest wykonywany tylko na koronach, zaś drugi w przypadku usuwania kamienia, który zgromadził się w kieszonkach dziąsłowych.

Skaling tradycyjny obejmuje ręczne usunięcie kamienia nazębnego za pomocą motyczek, dłutek i sierpów, czyli narzędzi stomatologicznych. Jednak jest to pracochłonna i niedokładna metoda usuwania kamienia. Aktualnie częściej wykorzystuje się metodę mechaniczną, w której kamień usuwany jest niewielkim wiertłem typu frez, który powoduje odłupywanie się jego elementów.

Najnowocześniejszy jest skaling ultradźwiękowy, dokonywany skalerem, który wytwarza ultradźwięki rozkruszające kamień.