Zdrowe, proste, białe zęby służyć mogą nam całymi latami, jeśli tylko w odpowiedni sposób będziemy o nie dbać. Trzeba pamiętać o stosowaniu właściwych past do zębów i szczoteczek, dopasowanych pod względem miękkości do indywidualnych potrzeb pacjenta. Znając i stosując w praktyce elementarne zasady higieny jamy ustnej można zachować świetną kondycję zdrowotną zębów nawet przez całe życie. Wydaje się, że higiena jamy ustnej nie jest skomplikowaną czynnością, ale równie łatwo jak zadbać o zęby, można je zniszczyć. Jakie działania powoduje, że nasze zęby niszczeją i szybko mogą ulec całkowitej degradacji?
Wybielanie zębów
W wielu gabinetach dentystycznych oferowane są zabiegi wybielania zębów. Dzięki nim można uzyskać śnieżnobiałe zęby i piękny uśmiech. Jest też dostępnych wiele środków umożliwiających samodzielne wybielanie zębów. Dentyści apelują, aby takie zabiegi stosować możliwie jak najrzadziej. Dlaczego? Otóż, wybielanie zębów może doprowadzić do zniszczenia szkliwa zębów i ich samych. Dodatkowo, domowe sposoby na wybielanie zębów, np. przy użyciu płukanego z sodą lub cytryną, mogą podrażnić dziąsła i zniszczyć korzenie zębów. W konsekwencji, wybielanie zębów może wywołać powstawania ubytków, kwalifikujących się do leczenia dentystycznego.
Niewłaściwa dieta
Nie od dziś wiadomo, że zła dieta – jedzenie słodyczy czy picie gazowanych napojów słodzonych, stosowanie używek, niszczy zęby. Musimy wiedzieć, że cukier jest ogromnym zagrożeniem dla zębów i ich kondycji. Kolorowe napoje, takie jak Cola, nafaszerowane są chemią, podrażniającą zęby, niszczącą szkliwo i powodującą próchnicę. Osoby, które często podjadają pomiędzy posiłkami – słone lub słodkie przekąski, również przyczyniają się do niszczenia własnego uzębienia. Spowodowane jest to tym, że po każdym posiłku powinniśmy myć zęby i usuwać z nich wszystkie pozostałości pokarmów. Jeśli tego nie robimy, w naszej jamie ustnej bez przeszkód rozwijają się bakterie, które powodują próchnicę i inne choroby zębów i dziąseł.
Piercing
Miłośnicy kolczykowania języków mają często problemy z zębami. Kolczyk w języku może prowadzić do uszkodzeń zębów, ścierania ich lub nawet do wyszczerbienia. Rośnie przy tym ryzyko infekcji dziąseł.
Jak nie dopuścić do zniszczenia zębów?
Unikając takich działań, jak przedstawione powyżej, oraz stosując dobrą pastę do zębów – np. pastę Ajona, można zachować zdrowe zęby na bardzo długo. Dbanie o zębów wymaga również racjonalnego odżywienia się, o czym nie powinniśmy zapominać.
Dodaj komentarz