U osób w pewnym wieku utrata zębów nikogo nie dziwi. Po 60-tym roku życia zęby zaczynają stopniowo wypadać i są zastępowane nowymi – mostkami, koronkami czy implantami, jeśli tylko pacjent ma środki na wykonanie implantów w gabinecie prywatnym. Jednakże, bywa, że nawet osoby po 70-tce czy 80-tce nadal mają swoje własne zęby i nie wspierają się sztucznymi szczękami czy wypełnieniami luk innego rodzaju. Jak one to robią? Receptą na sukces jest pielęgnacja zębów przez całe życie. Jeśli przez jakiś czas odpuścimy sobie codzienne mycie zębów i nie będziemy odwiedzać dentysty, narazimy nasze zęby na ataki bakterii, które niszczą szkliwo i powodują powstawanie próchnicy. Jak zatem myć zęby i pielęgnować je, aby na długo pozostały zdrowe? Jak osoby dojrzałe powinny dbać o swoje uzębienie?
Upływ czasu
Naturalną koleją rzeczy jest to, że seniorzy tracą zęby. Musimy zaakceptować fakt, że jest to nieuniknione u większości z nas. Nie da się często nadrobić straconego czasu związanego z pielęgnowaniem zębów. Utrata uzębienia nie dotyczy wyłącznie tych osób, które regularnie dbają o zęby. Można dzięki temu w zdecydowany sposób wydłużyć czas korzystania z własnego uzębienia. Zęby nie wypadają tylko z uwagi na fakt, że ktoś osiągnął określony wiek.
Jak zadbać o zęby?
Próchnica i paradontoza powodują, że zęby zaczynają się chwiać, stają się mniej osadzone w dziąsłach, dochodzi do bólu zęba i stanu zapalnego tkanek otaczających korzeń. To wszystko prowadzi do wypadania zębów. Jeśli jednak wcześnie zaczniemy dbać o zęby, szczotkować je dwa razy dziennie i nie będziemy zaniedbywać regularnych wizyt w gabinecie dentystycznym, opóźnimy proces utraty zębów. Będziemy wówczas mogli korzystać z naszego naturalnego uzębienia przez bardzo długi czas. Pielęgnacja zębów wymaga systematyczności. Z kolei, pierwsze przebarwienia zębów czy ból powinny skłonić nas do natychmiastowej wizyty u dentysty. Szybko podjęte leczenie pozwala na uratowanie zęba.
Wypadanie zębów nie musi dotyczyć już 40-latków, choć najczęściej niestety tak się dzieje. Z własnego niedbalstwa powodują oni, że dziąsła są objęte stanem chorobowym, a same zęby – próchnicą. Czyszczenie zębów co najmniej dwa razy dziennie, przy użyciu pasty Ajona pozwala na uchronienie ich przed zniszczeniem. Pasta Ajona likwiduje w krótkim czasie nawet 100% bakterii rozwijających się w naszej jamie ustnej. Jest ona odpowiednia również dla starszych osób. Działa skutecznie, ale nie agresywnie. Starsze osoby nie powinny używać bardzo twardych szczoteczek do zębów, aby dodatkowo nie niszczyć ich struktury i szkliwa.
Dodaj komentarz