Palenie papierosów wpływa negatywnie na zdrowie człowieka. Istnieje wiele przypadków wskazujących na to, że nałogowe palenie skraca życie i wywołuje wiele groźnych chorób. Może doprowadzić nawet do śmierci palacza. Najlepiej byłoby ograniczyć lub zupełnie zrezygnować z przysłowiowego „dymka”, ale nałóg nikotynowy jest u niektórych osób bardzo silny. Należy być świadomym, że palenie wpływa negatywnie również na stan naszego uzębienia. Po kilkuletnim paleniu i niewłaściwym dbaniu o higienę jamy ustnej, zęby zżółkną i zepsują się. Będą kwalifikowały się wyłącznie do usunięcia, a pacjent będzie musiał pogodzić się z ich utratą. Jak palacze powinni zadbać o swoje by i uchronić je przed drastycznym zniszczeniem?
Skutki palenia
Wieloletnie palenie powoduje liczne choroby zębów i dziąseł. Patologiczne zmiany w jamie ustnej osób, które od lat palą papierosy, przejawiają się w pojawieniu się brzydkiego osadu na zębach w kolorze czarnym lub szarym. Zęby żółkną, a na ich powierzchni pojawiają się przebarwienia. Palenie niszczy szkliwo zębów, przez co miazga zębów bardziej narażona jest na schorzenia jamy ustnej. Charakterystyczny dla palaczy jest nieświeży oddech, który nie może zostać często zlikwidowany przy użyciu pasty do zębów. Nikotyna jest czynnikiem, który sprzyja rozwojowi próchnicy na zębach. Wszystko to sprawia, że palacze są o wiele bardziej narażeni na wczesną utratę swoich zębów, niż osoby niepalące, które nie do końca właściwie dbają o zachowanie higieny jamy ustnej.
Jak dbać o zęby paląc papierosy?
Najlepiej dla zębów palacza byłoby, gdyby w ogóle zrezygnował on z palenia. Jeśli nie jest to możliwe, musi on bardzo skrupulatnie dbać o bieżące czyszczenie zębów. Palacze muszą być świadomi, że ich nałóg wpływa również negatywnie na ich dziąsła. Nikotyna powoduje ostre, przewlekłe choroby przyzębia, które mogą prowadzić do rozpulchnienia dziąseł. Dziąsła u osób palących mają większą skłonność do powstawania stanów zapalnych czy krwawienia.
Osoby palące powinny czyścić zęby kilka razy dziennie, np. przy użyciu pasty Ajona, stosować specjalne płyny do płukania ust, a przede wszystkim regularnie odwiedzać gabinet dentystyczny. Właściwa, uważna higiena jamy ustnej prowadzi do usuwania przebarwień i osadu, a ponadto eliminuje nieestetyczne plamy z nikotyny.
Dodaj komentarz