Dorosła osoba powinna posiadać 32 zęby, czyli na każdym łuku zębowym po 8 sztuk. Nie każdemu jednak wyrastają tzw. zęby mądrości, czyli ósme, ostatnie z kolei zęby. Najczęściej wyrzynają się one dopiero u progu dorosłości, pomiędzy 17 a 21 rokiem życia. Są one narządami szczątkowymi i nawet wtedy, gdy nie pojawią się w szczęce danej osoby, nie należy się tym przejmować. „Ósemki” to trzecie zęby trzonowe człowieka, usytuowane jako ostatnie zęby. Czasami okres wyrzynania ósemek przeciąga się nawet do wieku średniego – 40 lat. Wówczas jednak pojawienie się w szczęce pacjenta ósemek może wywołać konieczność natychmiastowego usunięcia tychże zębów, ponieważ zaczną one krzywić zgryz. Zabieg ekstrakcji ósemek jest też potrzebny, gdy przeszkadzają one pacjentowi lub wywołują dolegliwości bólowe.
Wskazania do usuwania ósemek
Nie tylko dolegliwości subiektywne dla pacjenta decydują o tym, że lekarz dentysta zaleca wyrwanie ósemek. Najczęściej są one atakowane próchnicą i dlatego należy je usuną. Wskazaniem do zabiegu jest też zapalenie dziąsła, leczenie ortodontyczne, wskazania natury protetycznej lub występujące w ich okolice torbiele.
Zęby mądrości wymagają wyrwania przez chirurga szczękowego, ponieważ położone są w trudno dostępnym miejscu i często pod niewłaściwym kątem.
Jak wygląda zabieg chirurgiczny?
Jeśli dentysta oceni, że usunięcie ósemek to konieczność, pacjent powinien udać się na zabieg do chirurga szczękowego, który przeprowadzi go po konsultacji z pacjentem i jego lekarzem. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, w gabinecie stomatologicznym. Tylko w niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie znieczulenia ogólnego u pacjenta, jeśli występują trudne warunki do przeprowadzenia zabiegu lub pacjent posiada silne odruchy wymiotne, co grozi niepowodzeniem operacji.
Po podaniu znieczulenia i odczekaniu kilku chwil, aż zacznie ono prawidłowo działać, zaś pacjent straci czucie w miejscu operacyjnym, lekarz nacina błonę śluzową i wyrywa ząb – często w kawałkach. Następnie, chirurg szczękowy zszywa ranę. Cały zabieg trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, ale rekonwalescencja po nim może przedłużać się do tygodnia. Po zabiegu i ustąpieniu znieczulenia, pacjent odczuwa ból, może mieć obrzęk twarzy i ranę wymagającą leczenia. W okresie gojenia się rany musi on przyjmować leki przeciwbólowe, powstrzymać się co najmniej 2 dni od palenia papierosów, unikać gorących napojów i posiłków oraz unikać wysiłku fizycznego. Po ustąpieniu wszelkich objawów po ekstrakcji ósemki, pacjent może wrócić do normalnego trybu życia i czyszczenia zębów, najlepiej z wykorzystaniem szybko działającej pasty takiej jak Ajona.
Dodaj komentarz