Każdy człowiek, zarówno dorosły jak i dziecko powinien wiedzieć, że należy myć zęby co najmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem, choć dentyści zalecają, aby zęby myć po każdym większym posiłku. Już od małego dzieci należy uczyć, że szczotkowanie zębów jest bardzo ważne dla utrzymania ich w zdrowej kondycji. Pomimo faktu, że większość z nas jest tego świadoma i myje zęby, to robi to niedbale i niewłaściwie. Przypominamy, jak prawidłowo szczotkować zęby, żeby usuwać do 100% chorobotwórczych bakterii bytujących w jamie ustnej.
Co najmniej 2 minuty
Najczęstszym błędem, jaki popełniamy przy szczotkowaniu zębów jest to, że myjemy je stanowczo za krótko. Zaledwie 30-40 sekund zajmuje nam umycie całej jamy ustnej – łuków zębowych, dziąseł, języka i policzków. Tymczasem, odpowiednia długość szczotkowania zębów powinna wynosić co najmniej 2 minuty, czyli 120 sekund. To niewiele, a jednak mało który dorosły człowiek rzeczywiście spędza dwie minuty na myciu swoich zębów. Krótkie szczotkowanie jest niedbałe i nie pozwala na solidne usunięcie resztek pokarmów z naszych zębów. W konsekwencji, pozostają one w zębach i są znakomitą pożywką dla bakterii mogących powodować choroby zębów i dziąseł.
Krótkie szczotkowanie zębów da rezultaty, o ile użyjemy dobrej pasty do zębów, takiej jak Ajona, która szybko usuwa do 100% bakterii bytujących w naszej jamie ustnej. Poza tym, trzeba wiedzieć, jak efektywnie szczotkować zęby, aby usuwać z nich pozostałości pokarmów.
Właściwa technika szczotkowania zębów
Prawidłowe czyszczenie zębów polega najpierw na czyszczeniu zewnętrznych powierzchni zębów górnych, a następnie dolnych. Później należy przejść do czyszczenia wewnętrznych powierzchni zębów górnych, a później i zębów dolnych. Na koniec należy pamiętać o czyszczeniu powierzchni żujących i o oczyszczeniu języka z nalotu i pozostałości pokarmu. Dzięki temu zapewnimy naszym zębom właściwą pielęgnację na co dzień.
Przy szczotkowaniu zębów należy wykonywać krótkie, ale względnie łagodne, mało agresywne, pociągnięcia szczoteczką. W szczególności powinniśmy przy tym zwrócić uwagę na linię dziąseł i trudno dostępne tylne zęby. Narażone na płytkę nazębną i utkwienie pozostałości pokarmów są zęby z plombami i koronkami.
Dodaj komentarz