Jak prawidłowo nitkować zęby

Nitkowanie zębów to, obok ich szczotkowania i płukania, jedna z trzech najważniejszych czynności higienicznych, jakich wymaga jama ustna. Jak nitkować zęby, kiedy i jak często to robić oraz jakiej nitki dentystycznej używać, aby skutecznie chronić się przed próchnicą i chorobami przyzębia?

Szacuje się, że tylko niewielki odsetek Polaków (co piąta osoba) regularnie nitkuje zęby, a jeszcze mniej (bo zaledwie kilkanaście procent z nich) robi to prawidłowo. Wielu nie wie nawet w ogóle, na czym rzecz polega…

Co to jest nitkowanie zębów

Nitkowanie zębów umożliwia oczyszczenie ich bocznych powierzchni stycznych, do których nie dociera włosie szczoteczki. W przestrzeni międzyzębowej łatwo gromadzą się resztki jedzenia i szybko tworzy płytka bakteryjna na szkliwie. Umiejętnie użyta nić dentystyczna pozwala to skutecznie usunąć.

Prawidłowe nitkowanie zębów

Procedura jest prosta, ale wymaga pewnego wyczucia. Jak czyścić zęby nicią dentystyczną? [Materiał video]

Najpierw należy odmierzyć mniej więcej 30 – 50 centymetrów nitki dentystycznej i nawinąć sobie jej końce na środkowe palce obu dłoni (tak, by nić była naprężona). Przytrzymując nić kciukiem i palcem wskazującym z każdej strony, delikatnie wprowadza się ją (jej krótki, 3-centymetrowy odcinek) między zęby – aż do linii dziąseł (a nawet delikatnie pod nie), „otacza” nią ząb i przesuwa nić ku jego górze. Ruch ten powtarza się kilka razy, czyszcząc w ten sposób również kieszeń dziąsłową, jeśli jest taka potrzeba. Po wynitkowaniu jednej przestrzeni międzyzębowej, przechodzi się do następnej, „przewijając” wcześniej nić na kolejny – czysty jej fragment (odwija się ją z palca środkowego jednej dłoni i nawija na analogiczny palec drugiej dłoni).

Zbyt mocne nitkowanie zębów

Nieprawidłowe, zbyt mocne nitkowanie zębów i/lub robienie tego nie ruchem pionowym – od dziąsła wzdłuż korony, tylko poziomym (piłującym) może dać więcej szkody niż pożytku. Łatwo w ten sposób uszkodzić delikatne struktury dziąseł, doprowadzić do powiększenia się kieszeni dziąsłowej, a nawet stanu zapalnego.

Jak często nitkować zęby

Czyszczenie zębów nicią dentystyczną największe znaczenie ma po jedzeniu. Nitkowanie zębów po każdym posiłku jest jednak mało realne na co dzień. Wedle zaleceń WHO wystarczy to robić dwa razy – rano i wieczorem.  Trzymanie się tej zasady już daje dobre efekty. Nitkowanie zębów (prawidłowe i regularne) to podstawa profilaktyki próchnicy.

Nitkowanie przed czy po szczotkowaniu

Zarówno nitkowanie zębów przed, jak i po szczotkowaniu pomaga w zachowaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej. Można to więc robić tak, jak komuś odpowiada najbardziej. Nie ma tu sztywnej reguły narzucającej tylko jedno słuszne rozwiązanie.

Rodzaje nici dentystycznych

Nić dentystyczną dobiera się indywidualnie, zależnie od stanu dziąseł i uzębienia oraz bieżących potrzeb. W przypadku stłoczonych zębów, pomiędzy które trudno wcisnąć zwykłą nitkę, poleca się nić woskowaną lub tasiemki dentystyczne. Ich kształt ułatwia dostanie się do ciasnych przestrzeni międzyzębowych. Jeśli ktoś nosi aparat ortodontyczny, powinien zaopatrzyć się w nici z usztywnionymi końcówkami, które pozwalają przewlec taką nitkę pod drutami i wyczyścić wszystkie szczeliny. Kiedy zauważa się pierwsze objawy demineralizacji szkliwa (nadwrażliwość zębów, plamki próchnicze), warto korzystać z nici nasączonych fluorem. Gdy rozwijają się stany zapalne dziąseł, dobrze sięgnąć po nić z substancją odkażającą (jak chlorheksydyna).

Nitkowanie zębów – wady i zalety

Czynność ta wymaga wprawy (znajomości techniki), delikatności, precyzji i cierpliwości, a także systematyczności. To największe wady nitkowania. Wykonane nieumiejętnie nie tylko nie pomaga, ale może także uszkodzić dziąsła. Zalety nitkowania (szczególnie w zestawieniu ze szczotkowaniem i płukaniem zębów) są za to nie do przecenienia. To przede wszystkim skuteczna ochrona przed rozwojem próchnicy i chorób dziąseł, świeży oddech, ładniejszy uśmiech…

Poznaj linie produktów SUNSTAR, które pomogą w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej: https://www.sunstargum.com/pl/produkty/nici-dentystyczne.html

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*