Jak rozpoznać kwasową erozję szkliwa?

dziąsłaDentyści szacują, że nawet 40 proc. Polaków może być dotkniętych kwasową erozją szkliwa. Większość z nas nie zdaje sobie jednak z tego faktu sprawy, tymczasem uszkodzenia twardych tkanek zębów w wyniku działalności kwasów są nieodwracalne. Bez prawidłowej higieny jamy ustnej i czyszczenia zębów co najmniej dwa razy dziennie dobrą pastą, taką jak Ajona, możemy szybko stracić nasze zęby i być zmuszonym do stosowania protezy.

Skąd wynika erozja?

Niszczenie twardych tkanek zęba i narażanie go na agresywną działalność bakterii chorobotwórczych wynika z powstawania dziur w zębach w wyniku kwasów. Fragmenty szkliwa wypłukują się i są podane na urazy mechaniczne.
Początkowo skutków działania kwasów w ogóle nie widać. Można przeoczyć ich pierwsze objawy, zwłaszcza, jeśli pacjent nie zgłasza się na regularne kontrole stanu uzębienia w gabinecie stomatologicznym. Dolegliwości bólowe, jakie powodowane są w rzeczywistości przez erozję kwasową zębów są wiązane z nadwrażliwością. Taka mylna diagnoza powoduje, że bagatelizujemy zmiany zachodzące w naszym uzębieniu.

Zęby przy erozji kwasowej stają się bardziej wrażliwe na bodźce termiczne i chemiczne, przez co mycie ich i spożywanie określonych pokarmów może powodować ból. Przy bliższych oględzinach zęby stają się jakby przezroczyste, zwłaszcza od strony dziąseł. W miarę jak szkliwo się rozpuszcza, zęby robią się cieńsze i prześwituje przez szkliwo zębina mająca żółtawe zabarwienie.

Gdzie szukać objawów?

Najczęściej erozja szkliwa rozpoczyna się od zębów przedtrzonowych, później obejmuje zęby trzonowe. Początkowo pęknięcia szkliwa mogą być niewidoczne, ale z czasem zostaną zastąpione mniejszymi i większymi ubytkami. Zęby zaczną się kruszyć na krawędziach.

Jak przeciwdziałać erozji?

Najważniejsze jest wczesne zdiagnozowanie problemu. Jeśli sami nie wiemy, czy cierpimy na okresową nadwrażliwość zębów czy na erozję kwasową, powinniśmy zwrócić się ze swoim problemem do lekarza stomatologa. Oceni on, z czym mamy do czynienia i w jaki sposób zadbać o swoje uzębienie. Najpewniej lekarz zaleci nam wizytę u gastrologa i dietetyka, w celu dobrania odpowiedniej dla nas diety, ubogiej w kwasy niszczące zęby.