Nowotwory mogą zaatakować dowolną część ciała człowieka, między innymi błonę śluzową jamy ustnej. W Polsce notuje się niewiele przypadków zachorowania na raka tego typu. W Europie częstotliwość zachorowań i zezłośliwienia błony śluzowej jamy ustnej szacowana jest na 4 przypadki na 100 000. Częściej chorują mężczyźni niż kobiety.
Dlaczego w ustach rozwija się nowotwór?
Lekarze nie potrafią jak do tej pory udzielić jednoznacznej odpowiedzi, dlaczego pacjent choruje na raka jamy ustnej. Wiadomo jedynie, że 90 proc. nowotworów złośliwych, które rozwijają się w obrębie nabłonka błony śluzowej jamy ustnej, to rak płaskonabłonkowy kolczystokomórkowy.
Sygnałem tego, że w ustach pacjenta może rozwinąć się nowotwór, mogą być:
• brodawki,
• włóknienie podśluzówkowe,
• owrzodzenie odleżynowe,
• leukoplakia,
• erytroplakia,
• liszaj płaski – nadżerkowy i zanikowy.
W grupie ryzyka zachorowania na raka jamy ustnej są osoby będące nałogowymi palaczami, nadużywające alkoholu, zarażone wirusem brodawczaka ludzkiego oraz z grzybicą ust. W pewien sposób więc wiąże się to z brakiem higieny jamy ustnej. Zawsze więc należy dokładnie czyścić zęby co najmniej rano i wieczorem, z zastosowaniem dobrej pasty, takiej jak Ajona.
Diagnoza
Raka błony śluzowej jamy ustnej rozpoznaje się na podstawie badania tradycyjnego – u stomatologa i onkologa, a nawet u lekarza internisty. Pamiętać należy przy tym, że rak błony śluzowej jamy ustnej może mieć wiele obrazów klinicznych, dlatego warto przebadać i skonsultować z lekarzem wszelkie zmiany przypominające: małe owrzodzenie, nadżerkę, białe ogniska czy czerwone plamy. We wczesnym stadium nowotworu zmiany nie wywołują dolegliwości bólowych samoistnie, ale ich pojawienie się wiąże się z powiększeniem węzłów chłonnych podżuchwowych i szyjnych. Później pojawia się bolesne owrzodzenie czy bóle neuralgiczne.
Przy podejrzeniu nowotworu błony śluzowej jamy ustnej lekarze zlecają szereg badań, aby potwierdzić lub zaprzeczyć diagnozie. Najczęściej wykonywana jest histopatologia wycinka, biopsja, badania radiologiczne, rezonans magnetyczny oraz tomografia komputerowa.
Dodaj komentarz