Jak rozpoznać zapalenie dziąsła?

Stan zapalny jamy ustnej może objawiać się na szereg różnych sposobów. Pacjent może jednak przez dłuższy czas nie zauważyć, że w jego buzi dzieje się coś niepokojącego, zwłaszcza, jeśli nie odwiedza regularnie gabinetu dentystycznego. Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej połączony z brakiem profilaktyki w gabinetach stomatologicznych jest prostą drogą ku temu, aby stany zapalne w jamie ustnej rozwijały się w bardzo szybkim tempie, jeśli nie podejmiemy jakiegokolwiek leczenia. Warto wiedzieć, jak dbać o zęby i dziąsła, aby nie dopuszczać do choroby infekcyjnej, oraz jak właściwie rozpoznać zapalenie dziąseł?

Profilaktyka

Najlepiej nie dopuszczać do powstania chorób zębów i dziąseł, niż później je leczyć. Dentyści uznają, że najlepszym kluczem do sukcesu w higienie jamy ustnej, jest usuwanie nagromadzonych w niej bakterii. Pomocna w tym będzie dobra szczoteczka do zębów, dopasowana twardością włosia do indywidualnych potrzeb użytkownika, oraz pasta, która w krótkim czasie zlikwiduje bakterie rozwijające się na płytce nazębnej. To one są winowajcą powstawania próchnicy, chorób zębów i dziąseł. Dobrą pastą jest pasta Ajona, która może być używana przez różne grupy użytkowników w tym nawet kobiety w ciąży, ponieważ nie zagraża w żadnym stopniu zdrowiu nienarodzonego dziecka. Codzienne szczotkowanie zębów pastą Ajona powinno uchronić nas przed szkodliwymi bakteriami żyjącymi w naszej jamie ustnej.

Czym jest zapalenie dziąseł?

Jeśli jednak zignorujemy zasady higieny jamy ustnej, musimy liczyć się z przykrymi konsekwencjami naszego działania. Może dojść między innymi do zapalenia dziąseł, które jest pierwszym etapem choroby dziąseł. Jest to choroba infekcyjna, która pojawia się w wyniku nagromadzenia płytki nazębnej. Jeśli codziennie nie szczotkujemy zębów, płytka szybko narasta i mogą na niej powstawać i rozwijać się bakterie, wytwarzające toksyny. To one powodują zapalenie dziąseł.

Zapalenie dziąseł jest odwracalne, jeśli w porę rozpoczniemy leczenie. Pojawia się w wyniku najczęściej niedostatecznej higieny jamy ustnej. Objawia się czerwonymi, krwawiącymi dziąsłami, wywołującymi dolegliwości bólowe. Pojawiają się też czopy ropne pomiędzy zębami i dziąsłem. Człowiek wciąż ma nieprzyjemny smak w ustach i nieświeży oddech. Charakterystyczne dla zapalenia dziąseł jest tworzenie się kieszonek dziąsłowych pomiędzy zębami i dziąsłami.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*