Jak się zachować przy wybiciu lub złamaniu zęba?

Urazy zębów wbrew pozorom nie należą do rzadkich sytuacji. Zwłaszcza w dzieciństwie często dochodzi do wypadków, których rezultatem jest wybicie lub złamanie zęba. Przy zachowaniu podstawowych zasad możliwe jest uratowanie naturalnego zęba, jednak warto wiedzieć, jak w takiej sytuacji należy się zachować.

Nie bagatelizuj utraty zęba

O ile przedwczesna utrata mleczaka nie jest katastrofą, o tyle za szybka utrata zęba stałego wpływa na cały układ stomatognatyczny. Urazy zębów dotykają najczęściej zębów przednich, odsłanianych w uśmiechu, więc w grę wchodzi również aspekt estetyczny. Utrata zębów powoduje wystąpienie luki w łuku zębowym, przez co pozostałe zęby mogą się rozchwiać lub przesunąć. Przy odrobinie szczęścia można jednak uratować wybity lub złamany ząb.

Postępowanie przy wybitym zębie

Przede wszystkim przy ratowaniu wybitego lub złamanego zęba bardzo ważny jest czas. Od razu po wystąpieniu urazu należy zabezpieczyć ząb, umieszczając wybity ząb w zębodole lub w mleku. W przypadku ułamania się zęba należy zachować ułamany fragment i udać się z nim niezwłocznie do stomatologa. Ząb należy przechować w soli fizjologicznej, mleku lub płynie do soczewek kontaktowych. Nie należy umieszczać go w wodzie lub w alkoholu, jak czasami można usłyszeć. W przypadku wybicia zęba należy pamiętać o tym, by starać się nie dotykać korzenia zęba, lecz złapać go za koronę. Aby replantacja zęba przebiegła pomyślnie, najlepiej w ciągu sześćdziesięciu minut znaleźć się na fotelu stomatologicznym. Dzięki temu stomatolog bielany będzie mógł podjąć próbę uratowania zęba. Po wprowadzeniu do zębodołu, ząb zabezpieczany jest specjalną szyną i kontrolowany. Czas wrastania zęba to od dwóch do kilku tygodni. Po 3 tygodniach wykonywane jest kontrolne zdjęcie RTG.

Im dłuższy jest czas od wybicia zęba do włożenia go z powrotem do zębodołu, tym mniejsze są szanse na pomyślną replantację zęba. Należy jednak podjąć próbę, gdyż przy odrobinie szczęścia istnieje szansa na uratowanie stałego zęba. Jeżeli replantacja się nie powiedzie, wówczas ząb należy zastąpić implantem bądź zastosować uzupełnienie protetyczne innego rodzaju.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*