Miewasz problemy z dziąsłami? Krwawią, bolą i są spuchnięte? Pamiętaj, że krwawiące dziąsła mogą być symptomem poważnej choroby, jaką jest paradontoza. Nie lekceważ problemu i jak najszybciej podejmij leczenie swoich dziąseł, stosując odpowiednią pastę do zębów. Regularne wykorzystywanie na co dzień pasty Ajona, pozwoli Ci zapomnieć o problemach z dziąsłami, a paradontoza nie będzie Ci zagrażała.
Czym jest paradontoza?
Paradontoza jest podstępną chorobą, atakującą jamę ustną człowieka. Im szybciej schorzenie to zostanie poprawnie zdiagnozowane przez dentystę, tym szybciej można będzie podjąć działania zmierzające do zahamowania rozwoju paradontozy. Nieleczona paradontoza prowadzi do zaniku kości, a to z kolei jest prostą drogą do wypadania zębów.
Przyczyną powstawania paradontozy są bakterie. Gromadzą się one zarówno na powierzchni, jak i wokół zębów. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej może doprowadzić do powstania paradontozy.
Co ciekawe, przez wiele lat osoba chora na paradontozę może sobie w ogóle nie zdawać sprawy z tego stanu rzeczy, bowiem w pierwszej fazie rozwoju schorzenia paradontoza może nie dawać żadnych niepokojących objawów. Bezobjawowy przebieg paradontozy nie powoduje, że choroba ta jest mniej groźna, ponieważ i tak stopniowo niszczy ona kości i dziąsła. Ostatnim stadium paradontozy jest wypadanie zębów. W takim etapie chory ma już nikłe szanse na uratowanie ich. Najpewniej zostaną one więc stracone, a choremu nie pozostanie nic innego, jak zapłacić za implanty zębowe, albo zlecić zrobienie sztucznej szczęki.
Grupa zagrożenia
Paradontozą zagrożone są zarówno osoby młode, jak i starsze – kobiety i mężczyźni. Szacuje się, że nawet 25% polskiego społeczeństwa dotkniętych jest paradontozą. Niestety, ale większość chorych lekceważy charakterystyczne objawy, jakie daje paradontoza.
Objawy schorzenia
Paradontoza objawia się przede wszystkim krwawieniem dziąseł. Krew pojawia się najczęściej podczas codziennego szczotkowania zębów. Taki objaw powinien być pierwszą przesłanką ku temu, aby zacząć stosować profesjonalne pasty, polecane przez dentystów w kontekście walki z paradontozą. Kolejne objawy to gromadzący się kamień nazębny, nieprzyjemny zapach z ust, nadwrażliwość termiczna zębów oraz odsłonięte szyjki zębowe.
Jak zapobiegać paradontozie?
Jeśli jesteście już świadomi tego, co grozi co czwartemu Polakowi, chcielibyście niewątpliwie wiedzieć, jak ustrzec się paradontozie i skutecznie przeciwdziałać wypadaniu zębów.
• Należy myć zęby dwa razy dziennie, przez około 2 minuty, wykonując ruch wymiatający szczoteczką.
• Do mycia zębów powinniśmy stosować pasty, która jest skuteczna w usuwaniu bakterii powodujących paradontozę. Taką pastą jest Ajona.
• Zaleca się przy zagrożeniu paradontozą przy każdym myciu zębów czyścić język, używać nici i wykałaczek dentystycznych, a do szczotkowania – szczoteczki o miękkim lub średnio twardym włosiu.
• Dodatkowo, aby pozbyć się bakterii z jamy ustnej, używajmy też płynów do płukania ust.