Jak uniknąć chorób dziąseł ?

Jeśli chodzi o zdrowie jamy ustnej, w grę nie tylko wchodzi to, jak proste są Twoje zęby ani jak biały jest Twój uśmiech. Nie możesz zapomnieć o swoich dziąsłach! Nawet jeśli jesteś posiadaczem wzorowego uzębienia i masz najładniejsze zęby w mieście, to nie znaczy, że jesteś odporny na choroby dziąseł. Ponieważ odbywają się one zwykle bezboleśnie, większość ludzi nie ma pojęcia, że coś jest nie tak z ich dziąsłami.

Co to jest choroba dziąseł ?

Na to pytanie odpowie stomatolog z Oświęcimia. Choroba dziąseł rozpoczyna się, gdy płytka nazębna gromadzi się pod i wzdłuż linii dziąseł. Jest ona lepką substancją, która jest wypełniona bakteriami. Może powodować infekcje, które wpływają negatywnie na dziąsła i kości, prowadząc do chorób dziąseł i próchnicy. Płytka nazębna może również powodować zapalenie dziąseł, najwcześniejszy etap choroby dziąseł. Zapalenie dziąseł powoduje, że dziąsła stają się: delikatne, czerwone i spuchnięte, a także skłonne do krwawienia. Na szczęście, uszkodzenie to jest odwracalne.

Możesz także zacząć cierpieć na paradontozę, zaawansowaną postać choroby dziąseł. Zapalenie przyzębia wpływa na kości, które utrzymują zęby w miejscu. Pozostawienie tego bez leczenia w renomowanym gabinecie stomatologicznym może zniszczyć dziąsła, kości i tkanki połączone z zębami.

Ostatnim etapem choroby dziąseł jest zaawansowane zapalenie ozębnej. Dzieje się tak, gdy włókna i kości podtrzymujące zęby zostają zniszczone. Może to mieć wpływ na Twój zgryz, a zęby mogą wymagać usunięcia.

Jak uniknąć chorób dziąseł?

Nitkuj zęby co najmniej raz dziennie. To pomaga usunąć płytkę nazębną i pokarm poza zasięgiem szczoteczki do zębów. Do tego dbaj o regularne czyszczenie zębów w gabinecie stomatologicznym. Twój dentysta może wykryć wczesne objawy choroby dziąseł, jeśli widzi je regularnie. W ten sposób objawy można je wyleczyć, zanim staną się poważniejsze. Profesjonalne czyszczenie to jedyny sposób na usunięcie kamienia nazębnego. Może również pomóc pozbyć się tej płytki, której nie usunięto podczas szczotkowania lub czyszczenia nicią dentystyczną.