Jak usunąć osad z zębów?

0009466344V-849x565Zęby powinny być białe i równe, aby nasz uśmiech był zniewalający. Niestety, nie każdego z nas natura obdarzyła takim pięknym uzębieniem. Jeśli jednak posiadamy rzeczywiście olśniewający uśmiech, powinniśmy zawsze dbać o to, aby nasze zęby były czyste. Podstawowe zasady higieny jamy ustnej powinny być przestrzegane przez każdego, niezależnie od stanu uzębienia i tego, czy posiada proste, czy krzywe zęby. Usuwanie osadu na zębach powinno być priorytetem dla każdego z nas. Jak tego dokonać?

Czym jest osad nazębny?

Każdego dnia na naszych zębach powstaje osad, który musi być sukcesywnie usuwany. Wynika on z narastania płytki nazębnej, na której namnażają się bakterie. W wyniku ich rozwoju na zębach pojawia się żółty osad, który może wywoływać choroby zębów i dziąseł. Osad najprościej rzecz ujmując jest nagromadzoną masą bakterii, połączoną z cząstkami jedzenia. To wszystko przyczepia się do naszych zębów i wygląda nieestetycznie. Tylko regularne czyszczenie zębów przy użyciu odpowiednich narzędzi i środków, jest w stanie uwolnić nas od problemu osadu nazębnego.
Jeśli osad nie będzie usuwany, może to doprowadzić do powstania kamienia nazębnego, utwardzonego. Rozwój bakterii pozostawionych w jamie ustnej powoduje zaś, że zęby mogą zostać zaatakowane próchnicą i paradontozą.

Usuwanie osadu

Pozbywanie się na co dzień osadu nazębnego nie jest skomplikowane i każdy, nawet małe dziecko, może tego dokonać osobiście. Najlepszą pastą dla usuwania 100% bakterii bytujących w jamie ustnej oraz osadu nazębnego, jest pasta Ajona. Jest ona polecana dla różnych grup użytkowników, dla osób dorosłych, dzieci, osób w podeszłym wieku, a nawet dla kobiet w ciąży, bowiem nie zawiera ona fluoru. Jest skuteczna w czyszczeniu zębów i zaleca się jej stosowanie do każdego szczotkowania zębów. Dodatkowo, należy oprócz właściwej pasty do zębów dobrać dobrą dla siebie szczoteczkę do zębów. Nie powinna ona być ani zbyt twarda, ani zbyt miękka. Pierwsza może podrażnić dziąsła, a druga będzie nieskuteczna w usuwaniu osadu nazębnego.

Dentyści ponadto zalecają choć raz dziennie, np. wieczorem, czyścić zęby przy użyciu nitki dentystycznej. Pomaga to w usuwaniu osadu nazębnego z przestrzeni między zębowych. W tych miejscach często osadzają się resztki jedzenia, do których szczoteczka nie jest w stanie dotrzeć. Można również stosować płyny do płukania ust, które pozwolą na zabicie bakterii w całej jamie ustnej.