Jak walczyć z bólem zęba?

Dolegliwości bólowe mają różne natężenie, ale wszystkie osoby, które kiedykolwiek odczuwały ból zęba doskonale wiedzą, że jest on czasem trudny do zniesienia. Nie można go złagodzić przy zastosowaniu zwyczajnych środków przeciwbólowych, a jeśli już, to ulgę odczuwa się przez naprawdę krótki czas. Ból zęba pozbawia humoru, niweczy wszystkie plany, jakie mieliśmy na dany dzień. Potrafi skutecznie obrzydzić życie danej osoby. Jak skutecznie walczyć z bólem zęba? Najlepiej by było w ogóle nie dopuszczać do powstania podobnej sytuacji, a nie jest to takie trudne, jak się może wydawać.

Profilaktyka kluczowa

Aby zęby nie bolały, należy o nie właściwie dbać. Zachowywanie elementarnych zasad higieny jamy ustnej jest najważniejsze dla zdrowia naszych zębów. Ból zęba wynika z powstania stanu zapalnego w jamie ustnej i w samej miazdze zębowej. To bakterie rozwijające się na naszych zębach, a właściwie bytujące na płytce nazębnej powodują, że zęby z czasem zaczynają się psuć. Wykorzystywanie do codziennego szczotkowania zębów pasty Ajona będzie przeciwdziałało gromadzeniu się bakterii w jamie ustnej. Pasta ta już w kilka chwil po jej zastosowaniu zabija wszystkie bakterie znajdujące się na naszych zębach. Warto zadbać o umycie również przestrzeni między zębowych, policzków i języka, gdzie również gromadzą się miliony bakterii.

Walka z bólem zęba

Jeśli jednak ząb już boli, na nic zda się jakakolwiek profilaktyka, z użyciem najlepszych past do zębów, takich jak Ajona. Należy szybko zacząć działać, aby uśmierzyć nieznośny ból zęba. Nagły ból można uśmierzyć przy użyciu powszechnie dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych. Jeśli boli nas konkretny ząb, a nie zęby w ogóle, możemy rozpuścić aspirynę w łyżeczce wody, przyłożyć do takiego roztworu mały wacik i wsadzić go do bolącego zęba. Powinniśmy go pozostawić w tym miejscu przez 5-10 minut, aż ból zmniejszy się i całkowicie zaniknie. Tak podany środek przeciwbólowy zadziała szybciej i dokładniej na odczuwany przez nas ból zęba.

Ból zęba czy dziąseł uśmierzymy przy użyciu ziół, takich jak szałwia. Napar z szałwii należy pozostawić do ostygnięcia i płukać nim usta. Dobrze sprawdza się również olejek goździkowy, którym nasącza się wacik i przykłada do zęba. Jeśli nie mamy takiego olejku, w podobny sposób zadziałają zgniecione goździki nałożone na bolący ząb. Wacik przykładany do zęba można też nasączyć alkoholem, co także zmniejszy ból.

Jeśli już poradzimy sobie z bólem zęba, jak najszybciej powinniśmy zapisać się na wizytę do dentysty, który odkryje przyczynę bólu i usunie ją.