Jak walczyć z nadwrażliwością zębów?

Problem nadwrażliwości zębów dotyka ludzi w różnym wieku. Dentyści mówią już nawet, że u dzieci jest diagnozowana taka dolegliwość. Jednym z powodów powstania nadwrażliwości zębów jest próchnica. Początkowo próchnica nie jest zauważalna gołym okiem dla postronnej osoby, niemniej jednak, daje o sobie znać na przykład jako nadwrażliwość zębów.

Czym objawia się nadwrażliwość?

Osoby, które walczą z nadwrażliwością zębów mówią, że jest to silny, krótkotrwały, ale niezwykle przenikliwy ból zębów, który nierozerwalnie związany jest np. z piciem zimnych lub gorących napojów lub ze spożywaniem skrajnie różnych pod względem temperatury, posiłków. Ból znika równie szybko, jak się pojawia. Problem z nadwrażliwością zębów ma już 25% społeczeństwa w Polsce. Nie ma znaczenia tu wiek czy płeć pacjenta.

Nadwrażliwość, jak mówią dentyści, wynika z utraty szkliwa na zębach lub z odsłonięcia tkanki dziąseł. Ból powstaje dlatego, że na bodźce zewnętrzne narażona jest miazga zębowa, czyli ośrodek nerwowy w zębie.

Z czego wynika nadwrażliwość zębów?

Niewykluczone, że nadwrażliwość zębów wynika z próchnicy, ale równie dobrze może być ona po prostu dziedziczna. Jeśli genetycznie dziąsła mają cienki biotyp, prowadzi to do obnażania szyjek zębowych, a w konsekwencji – do nadwrażliwości zębów. Schorzenie nazywane nadwrażliwością, może również być spowodowane niewłaściwą higieną jamy ustnej, czy też zaciskaniem zębów, głównie w nocy.

Jak przeciwdziałać nadwrażliwości?

Przede wszystkim, należy zachowywać elementarne zasady higieny jamy ustnej. Jeśli będziemy przestrzegać zasad szczotkowania zębów każdego dnia i będziemy wykorzystywać do mycia odpowiednią pastę do zębów, problem nadwrażliwości zębów być może w ogóle nie wystąpi w naszym przypadku. Pasta Ajona będzie najbardziej odpowiednia dla skutecznego czyszczenia zębów, ale nie doprowadzi ona do zniszczenia ich szkliwa. Pasta ta jednocześnie przeciwdziała paradontozie, która u osób dorosłych prowadzi do odsłonięcia szyjek zębowych i właśnie do nadwrażliwości. Dentyści zalecają zastosowanie pasty Ajona każdego dnia. Jeśli będziemy więc przestrzegać tego prostego w gruncie rzeczy zalecenia i bardziej zadbamy o swoje zęby, nie będziemy mieć żadnych problemów ze spożywaniem zimnych i gorących pokarmów, ani z piciem schłodzonych czy gorących napojów.