Jeśli na naszych zębach pojawiają się pierwsze ogniska próchnicy, możemy być w zasadzie pewni, że w gabinecie dentystycznym czekać nas będzie niezbyt przyjemny zabieg borowania. Próchnica musi bowiem zostać radykalnie usunięta, poprzez nawiercenie w zębie odpowiedniej dziurki i założenie plomby przez stomatologa. Jeszcze kilka lat temu borowanie było zmorą dla wszystkich pacjentów gabinetów dentystycznych. Dzisiaj takie zabiegi są najczęściej przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych. Zmieniło to podejście do leczenia zębów. Można jednak walczyć z próchnicą bez borowania. W jaki sposób?
Profilaktyka najważniejsza
Dla pacjentów obawiających się zabiegów dentystycznych i chcących uniknąć borowania, najważniejsze powinno być to, aby dbać o zęby w należyty sposób. Jeśli chcemy cieszyć się białymi zębami bez śladu próchnicy przez wiele lat, musimy myć je co najmniej dwa razy dziennie, przez 2-3 minuty dobrą pastą, taką jak Ajona. Istotne jest to, aby pasta w krótkim czasie była w stanie usunąć płytkę nazębną, która stanowi pożywkę dla chorobotwórczych bakterii. Dzięki temu można zapobiegać powstawaniu ognisk zapalnych i próchnicznych. To prosta zasada higieny jamy ustnej, którą jednak nie wszyscy stosują w praktyce.
Najlepiej by było, aby każdy z nas mył zęby po każdym posiłku, zwłaszcza po jedzeniu słodyczy, które jak wiadomo najbardziej przyczyniają się do psucia zębów. Słodkie resztki pokarmów w jamie ustnej powodują, że bakterie próchnicy szybko się namnażają.
Rewolucyjna metoda zapobiegania próchnicy
Amerykańscy naukowcy zwykle dokonują przełomowych odkryć z różnych dziedzin. W ostatnim czasie uczeni z amerykańskiej Academy of General Dentistry udowodnili, że najskuteczniejszym sposobem oczyszczania jamy ustnej są pocałunki. Dzieje się to dlatego, że całując się stymulujemy produkcję śliny, a ta jest naturalną ochroną dla powierzchni zębów i błon śluzowych przed bakteriami gromadzącymi się w jamie ustnej. Ślina chroni szkliwo przed działaniem kwasów i bakterii. Przywraca prawidłowe pH w ustach, rozrzedza i wypłukuje cukry, zapobiega nieświeżemu oddechowi, a nawet zapewnia prawidłowy skład mineralny zębów. Działanie bakteriobójcze śliny powoduje, że próchnica nie rozwija się w ustach pacjenta. Dlatego, całujmy się na zdrowie!
Dodaj komentarz