Jedną z chorób zębów, która najczęściej jest diagnozowana przez lekarzy dentystów, jest próchnica. Czym właściwie ona jest i czy można z nią walczyć skutecznie?
Co powoduje próchnicę?
U podłoża powstania próchnicy na zębach pacjenta leżą bakterie. Niewłaściwie dbanie o higienę jamy ustnej skutkuje tym, że bakterie mają pożywkę w postaci pozostałości pokarmów. W szczególności bakterie próchnicy żywią się słodzonymi potrawami i napojami. Przetwarzają cukier i resztki pokarmów znajdujące się w jamie ustnej człowieka w kwasy, powodujące niszczenie zębów. Pierwszym symptomem rozwoju próchnicy w jamie ustnej wbrew pozorom nie są ciemne miejsca na zębach, ale białe plamy, które są trudne do zauważenia przez przeciętnego pacjenta. Tylko lekarz dentysta podczas rutynowych wizyt pacjenta w gabinecie stomatologicznym szybko oceni, czy ma do czynienia z próchnicą nazębną, czy też nie. Najłatwiej rozpoznać plamy próchnicze dokonując u pacjenta zdjęcia promieniami rentgena. Są one na kliszy wyraźnie widoczne. Im szybciej zdiagnozowana zostanie próchnica, tym bardziej skutecznie będzie można z nią walczyć.
Próchnica wywołuje powstawanie płytki nazębnej. Ważne jest, aby przy codziennym szczotkowaniu zębów usuwać taką płytkę, ponieważ w przeciwnym wypadku kwasy z bakterii próchnico twórczych zaczną bardzo szybko i agresywnie niszczyć szkliwo zębów. Na pierwszym etapie rozwoju próchnicy powierzchnia szkliwa zębów nie jest jeszcze zaatakowana kwasami i można ją uratować, podejmując leczenie.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Stare przysłowie znajduje zastosowanie w przypadku wielu chorób. Podobnie jest w odniesieniu do próchnicy. Znacznie łatwiej jest zapobiegać powstawaniu zmian i plam próchniczych na zębach, niż leczyć je na dalszych etapach rozwoju schorzenia.
Pierwszym, najważniejszym czynnikiem, który pozwoli ustrzec się próchnicy, jest właściwa higiena jamy ustnej. Co najmniej dwa razy dziennie należy dokładnie szczotkować zęby, przez kilka minut. Najlepiej, aby myć zęby po każdym posiłku, jeśli tylko mamy taką możliwość, a już na pewno po jedzeniu słodyczy. Pasta, którą używamy do czyszczenia zębów powinna zawierać fluor.
Do walki z próchnicą świetnie nadaje się pasta Ajona, która jest koncentratem pasty do zębów. Można ją śmiało stosować podczas codziennej higieny jamy ustnej, bowiem posiada ona naturalne właściwości przeciwdziałania próchnicy i innym chorobom zębów.
Mycie to nie wszystko
Mycie zębów to nie wszystko, co powinniśmy robić, aby zapobiegać powstawaniu i rozwojowi próchnicy. Raz dziennie powinniśmy zadbać o to, aby wyczyścić przestrzenie między zębowe z resztek pokarmów, przy użyciu wykałaczki, nitki dentystycznej lub specjalnej szczoteczki. Zaleca się stosowanie płynu do płukania ust. W jego składzie również powinien znajdować się fluor.