Jak wybielać nadwrażliwe zęby?

girl-102829_1280Jeśli przy zetknięciu z zimnymi, kwaśnymi czy gorącymi i słodkimi napojami lub pożywieniem, odczuwamy nagły, przenikliwy ból w obrębie uzębienia, najprawdopodobniej cierpimy na nadwrażliwość zębów. W takim wypadku należy dokładnie czyścić zęby każdego dnia, najlepiej przy zastosowaniu pasty Ajona, szybko usuwającej resztki pokarmu oraz chorobotwórcze bakterie, a także płynów do płukania jamy istnej niwelujących dolegliwości bólowe spowodowane nadwrażliwością zębów. Czy w takim przypadku można poddać nasze wrażliwe zęby procesowi wybielania? Czy nie będzie on dla pacjenta zbyt ryzykowny?

Dlaczego zęby tracą białą barwę?

Najczęściej w dzieciństwie dzieci mają białe ząbki. Jednak złe nawyki żywieniowe, picie mocnej herbaty i kawy oraz kolorowych napojów gazowanych w połączeniu z nieprawidłową higieną jamy ustnej lub jej brakiem, powoduje, że na powierzchni zębów powstają liczne przebarwienia. Tracą one swój naturalny kolor, wywołując nieestetyczne efekty.

Wiele produktów spożywczych zawiera substancje barwiące zęby. Nie tylko kawa i herbata, ale i np. buraki. Dorosłym w utrzymaniu bieli zębów przeszkadza zamiłowanie do czerwonego wina czy palenia papierosów. Wraz z wiekiem twarda, biała warstwa szkliwa na naszych zębach staje się bardziej miękka, ściera się i odkrywa żółtawą zębinę.

Negatywnie na kolor naszych zębów wpływają wszelkiego rodzaju choroby i przyjmowane leki, m.in. na nadciśnienie, alergię czy leków przeciwpsychotycznych. Jeśli przebarwienia są znaczne, dla uzyskania estetycznego, białego uśmiechu, należy przeprowadzić profesjonalne wybielanie w gabinecie dentystycznym. Czy taki inwazyjny zabieg można przeprowadzić w przypadku nadwrażliwości zębów?

Wybielanie zębów nadwrażliwych

Przy nadwrażliwości zębów w pierwszej kolejności dla ich wybielenia warto zastosować pasty wybielające, przeznaczone dla osób z takimi dolegliwościami. Na rynku są już pasty, które łączą wybielanie zębów i działają przeciw nadwrażliwości. Ważna jest przy tym systematyczność ich używania i właściwe wmasowywanie pasty w nadwrażliwą powierzchnię zęba. Można je stosować nawet do leczenia nadwrażliwości pojedynczych zębów.

Można poddać się również wybielaniu w gabinecie dentystycznym, ale należy przy tym liczyć się z możliwością zaostrzenia objawów nadwrażliwości na pewien okres czasu. Na szczęście jest to negatywny efekt przejściowy.