Kiedy po raz pierwszy trzeba wybrać się do stomatologa z dzieckiem? Czy dwulatek jest w odpowiednim wieku do tego, aby współpracować z dentystą? Wszystko jest sprawą indywidualną. Niektóre dzieci w tym wieku będą mogły spokojnie usiedzieć na fotelu dentystycznym, a inne nawet przy największych zachętach nie będą chciały poddać się badaniu. Niemniej, w wieku 3-4 lat dziecko powinno mieć już za sobą wizytę u dentysty, najlepiej w gabinecie przeznaczonym dla dzieci, gdzie maluch ma się czym zainteresować, a i podejście lekarza do małego pacjenta jest nieco inne, niż w tradycyjnych gabinetach. Rodzice często martwią się o to, jak odbywa się badanie stomatologiczne dziecka. Dziś chcielibyśmy więc Państwu przybliżyć tą tematykę.
Trzy rodzaje badań
Badanie wstępne dziecka u stomatologa powinno przebiegać bezstresowo. Obejmuje badanie przedmiotowe i podmiotowe oraz badanie dodatkowe. Przy badaniu dziecka może i powinien być obecny jego rodzic lub opiekun. Wtedy dziecko poczuje się bezpiecznie i chętniej będzie wypełniać polecenia dentysty.
Podczas badania stomatologicznego dziecka, dentysta dąży do ustalenia stanu uzębienia i wytyczenia ewentualnego planu leczenia. Może pouczyć rodziców, jak mają dbać o zęby dziecka i poinformować ich, w jakim stanie jest uzębienie ich pociechy. Określa także rokowania i planuje działania z zakresu profilaktyki.
W badaniu podmiotowym lekarz dokonuje wywiadu z opiekunem lub rodzicem i dzieckiem. Badanie przedmiotowe to konkretne badanie dentystyczne, zewnątrz i wewnątrzustne. W przypadku prowadzenia badań dodatkowych zlecane są badania, które pozwolą na postawienie trafnej diagnozy stanu uzębienia małego pacjenta i przeprowadzane są wówczas, gdy badania podstawowe okazują się niewystarczające.
Higiena jamy ustnej
Dentysta powinien poradzić rodzicom, jak dbać o higienę jamy ustnej dziecka. To na nich bowiem spoczywa ten obowiązek. Jeśli go zaniechają, dziecko szybko może mieć zaawansowaną próchnicę. U dziecka spokojnie można wykorzystywać do mycia zębów pastę Ajona i niewielką, miękką szczoteczkę. Pasta ta szybko zabija wszystkie chorobotwórcze bakterie bytujące w jamie ustnej, dzięki czemu można skutecznie zapobiegać rozwojowi chorób, w tym próchnicy.
Dodaj komentarz