Jak wygląda praca dentysty i jak nim zostać?

Wiele osób boi się odwiedzić gabinet dentystyczny. Należy jednak pamiętać, że większość pacjentów ma do czynienia z prawdziwymi profesjonalistami. Ból jest prawie nieodczuwalny, a wszystkie zabiegi wykonywane są z wielką wrażliwością i delikatnością.

Zawód ten jest niezwykle ceniony na całym świecie. Ale dzieje się tak nie bez przyczyny. Należy mieć świadomość, że dentysta jest specjalistą w dziedzinie chorób zębów i jamy ustnej. Do jego zadań należy diagnoza i leczenie chorób zębów, dziąseł, błon śluzowych jamy ustnej, korekcja zgryzu, protetyka, a także dostarczanie pacjentowi informacji na temat właściwej higieny jamy ustnej. Dobry dentysta powinien być w stanie także w odpowiedni sposób komunikować się z ludźmi, ponieważ większość ludzi boi się odwiedzić gabinet stomatologiczny.

Stomatologia nie jest łatwym i prostym zawodem, ponieważ jak każdy inny zawód medyczny, wymaga praktycznie ciągłego szkolenia. Należy jednak podkreślić, że nowe technologie, materiały i narzędzia pojawiają się niemal zawsze. Poza tym, trzeba być gotowym do ciężkiej pracy. W Polsce tytuł dentysty jest przyznawany po pięciu latach studiów w szkoły medycznej. Prawo do wykonywania zawodu przyznawane jest po roku studiów podyplomowych i uzyskaniu pozytywnej opinii państwowej ekspertyzy medycznej. Po ukończeniu studiów można bardzo łatwo znaleźć pracę. Większość stomatologów decyduje się na samodzielną pracę. Aby móc to zrobić, oprócz rocznego stażu, musi on pracować przez kolejny rok w gabinecie dentystycznym.

Specjalizacje dostępne w zawodzie stomatologicznym to chirurgia stomatologiczna, chirurgia szczękowo-twarzowa, ortodoncja, periodontologia, protetyka dentystyczna, stomatologia dziecięca, publiczna opieka zdrowotna i epidemiologia. W przypadku ukończenia specjalizacji z chirurgii szczękowo-twarzowej do zadań lekarza należy również diagnoza i leczenie chorób twarzy i czaszki, operacje chirurgiczne w przypadku nowotworów, stanów zapalnych lub urazów, w tym oczywiście operacje plastyczne i rekonstrukcyjne. Obejmuje to również opiekę pooperacyjną i późniejszą rehabilitację pacjentów. Widzimy tym samym, że droga rozwoju i kariery zawodowej tego rodzaju jest bardzo skomplikowana i różnorodna.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*