Jak wygląda zabieg usunięcia zęba?

Usunięcie zęba, czyli tak zwana ekstrakcja zęba, to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów stomatologicznych. Najczęściej usuwane są zęby chore, czyli te, które zaatakowała próchnica i nie ma już szans na ich uratowanie. Nie jest to jednak jedyny przypadek, kiedy należy wykonać ekstrakcję. Czasami wskazane jest także usunięcie zdrowych zębów. Taka sytuacja ma miejsce w momencie, kiedy trzeba na zęby nałożyć aparat ortodontyczny albo usunąć ząb mądrości, który najzwyczajniej w świecie przeszkadza w codziennym rozdrabnianiu pokarmu. Jak zatem przebiega zabieg usunięcia zęba? Czy pacjent odczuwa jakikolwiek ból? Czy po ekstrakcji zęba mogą pojawić się powikłania? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym wpisie.

Usunięcie zęba – etapy zabiegu

Umawiając się na zabieg, nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać. Wystarczy dobre nastawienie. Zabieg nie trwa zbyt długo, jeśli ząb nie ma skomplikowanej budowy i jest łatwy do usunięcia. Inaczej bywa w sytuacji, kiedy ząb ma poskręcane korzenie. Wówczas zabieg wykonywany jest przez chirurga szczękowego i trwa nieco dłużej. W związku z tym przed zabiegiem stomatolog albo sam wykonuje zdjęcie rentgenowskie zęba w gabinecie, albo kieruje pacjenta na wykonanie zdjęcia w innej placówce. Sam zabieg usunięcia zęba wygląda następująco:

1. Przeprowadzenie wywiadu z pacjentem i podanie znieczulenia

Każdy dentysta przed wykonaniem ekstrakcji zęba musi dowiedzieć się, czy pacjent jest uczulony na środek znieczulający. W związku z tym wykonuje tzw. test alergiczny. Jeśli okaże się, że nie ma przeciwwskazań do zabiegu, stomatolog przystępuje do podania znieczulenia. Z reguły jest to znieczulenie miejscowe.

2. Zrywanie więzadeł

Przy użyciu odpowiednich narzędzi dentysta rozdziera więzadło, które otacza ząb. Następnie wykonuje tzw. ruchy ekstrakcyjne (stąd nazwa ekstrakcja), czyli zrywa włókna, które otaczają ząb i doprowadza do oddzielenia zęba od kości.

3. Wyrwanie zęba i czyszczenie zębodołu

Ostatni etap, czyli proces kulminacyjny – wyrwanie zęba i wyciągnięcie go z zębodołu. Jednak to nie koniec. Miejsce po wyrwanym zębie należy jeszcze oczyścić, a w przypadku mocnego rozerwania więzadeł i silnego krwawienia, miejsce to należy dodatkowo zszyć. W innym przypadku może dojść do stanu zapalnego, co znacznie wydłuża etap gojenia się rany.

Czy usunięcie zęba boli?

To pytanie zawsze nurtuje każdego pacjenta. Otóż wbrew pozorom sam zabieg jest bezbolesny, ponieważ pacjent otrzymuje znieczulenie. Nie odczuwa więc żadnego dyskomfortu. Jedyne, czego może się obawiać, to moment, kiedy znieczulenie przestanie działać. Wówczas możliwe jest nieznaczne odczuwanie bólu, choć i tego można uniknąć, jeśli będzie się przestrzegać odpowiednich zasad i zaleceń stomatologa.

Powikłania po ekstrakcji zęba

Powikłania mogą wystąpić po każdym zabiegu stomatologicznym, nawet po najprostszym usunięciu zęba, choć zdarza się to dość rzadko. Niemniej jednak należy wiedzieć, do jakiego typu powikłań może dojść i jak sobie z tym radzić. Do najczęstszych powikłań po wyrwaniu zęba zalicza się zapalenie zębodołu, krwawienia, a także przykurcz mięśni – tzw. szczękościsk. Wszystkie wskazane powikłania zwykle leczy się lekami przeciwzapalnymi. W przypadku szczękościsku bardzo skuteczne są także ćwiczenia mające na celu rozruszanie szczęki. Aby uniknąć tych nieprzyjemnych komplikacji, bezpośrednio po zabiegu, należy ściśle przestrzegać pewnych zasad. Bardzo ważne jest, aby nie płukać jamy ustnej różnego typu płynami. Niepożądane jest także spożywanie gorących oraz ostrych pokarmów, picie alkoholu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*