Język człowieka może być drogowskazem wskazującym na to, czy w organizmie dzieje się coś niedobrego. Przy każdej wizycie u stomatologa jest on wnikliwie oglądany, a jeśli cokolwiek budzi niepokój dentysty, może on skierować swojego pacjenta na dalsze badania lub do lekarza rodzinnego. O kondycji języka świadczy wiele zmiennych, m.in. jego wielkość, kolor, wilgotność, kształt powierzchni, występowanie brodawek i ich wygląd, nalot oraz ruchomość języka. Jak rozpoznać, czy jest on zdrowy?
Zdrowy język
Kiedy nasz język jest zdrowy, ma różowo-czerwoną barwę, nie ma nalotu, plam i przebarwień, ani stwardnień, guzków lub nadżerek. Brodawki smakowe wyglądają tak samo jak zawsze, nie są powiększone. Ruszamy swobodnie językiem, nie odczuwając przy tym żadnych dolegliwości bólowych. Na spodniej stronie języka widoczne są naczynka krwionośne, a na bocznych powierzchniach język nie jest popękany, przebarwiony, ani owrzodzony.
Dla zachowania języka w odpowiednim stanie musi on być regularnie szczotkowany czy czyszczony przy użyciu odpowiedniej końcówki szczoteczki. Najlepiej robić to dwa razy dziennie, przy okazji mycia zębów, np. przy użyciu pasty Ajona, która usunie z języka potencjalnie chorobotwórcze bakterie w możliwie jak najkrótszym czasie.
Chory język
Jeśli język jest chory lub w organizmie, a zwłaszcza w jamie ustnej toczy się stan zapalny, od razu na jego powierzchni pojawiają się widoczne plamy, biały lub żółty nalot, owrzodzenia i tym podobne objawy. Możemy odczuwać ból i pieczenie języka, w związku z infekcją bakteryjną, wirusową lub grzybiczą, niekoniecznie w obrębie jamy ustnej. Nadżerki na języku mogą świadczyć o aftach, albo o noszeniu nieprawidłowo dopasowanego aparatu ortodontycznego czy protezy dentystycznej.
W przypadku zaburzenia ruchomości języka można przypuszczać, że jego powodem jest zbyt krótkie wędzidełko, albo znacznie poważniejsze choroby, w tym nowotwór.
Zmiany w unaczynieniu widoczne po spodniej stronie języka, takie jak żylaki, mogą świadczyć o miażdżycy. Kiedy natomiast zmienia się wygląd naturalnych brodawek języka, może to być spowodowane antybiotykoterapią, złą higieną jamy ustnej, albo nadużywaniem wody utlenionej do płukania ust.
Powiększony nadmiernie język, który nie jest objawem wrodzonym, może towarzyszyć zaburzeniom genetycznym lub endokrynologicznych, problemom z krążeniem limfy, czy rozwojem zmian o charakterze guzków.
Dodaj komentarz